Ім'я наступного президента України вже відоме!

«Президент Один!» – наголошується в рекламі одного з впливових кандидатів на президентських виборах в Україні. А це означає, що наступним главою держави стане, очевидно, той, кого в скандинавському і пізньогерманському епосі називають «верховний бог Oddinn» (давньосканд.)або Oden (шведськ.)Woden (старосакс.), Wodan (старофранкськ.), Wotan (німецьк.).
 

Як зазначає усе знаюча Wikipedia, Один або Одін, як і інші боги скандинавського пантеону, є досить складною постаттю, адже він вважається як богом мудрості, так і богом війни. Його називають таким, що тлумачить руни, він є богом поезії, перемоги та полювання. Для скандинавів це ім’я є передусім синонімом битви, війни, вважається, що Одін дарує перемогу.

Міфи говорять про те, що Одін подорожує світом як одинокий (одноокий) дідуган із сивою бородою. Зазвичай він мандрує у синьому плащі і широкополому капелюсі, спираючись на палицю. Як бог мудрості, він є шукачем мудрості, причому в цих пошуках він готовий жертвувати всім. Скажімо, щоби напитися з джерела велетня Міміра, яке дарує мудрість, він пожертвував своє око, а щоб відкрити руни, він приніс себе в жертву собі самому.

Серед інших якостей Одіна в міфах особливо підкреслюється його здатність до перевтілення. Він може бути і бідним мандрівником, і потворним карликом, але горе тому, хто зачинить перед ним двері свого будинку, зневаживши закони гостинності.

Едда Сноррі Стурлусона змальовує Одіна як покровителя загиблих воїнів, що знайшли смерть у битві. Він приймає їх у своїй залі, яка називається «Валгалла» (Валгалла – небесний чертог, де в райському блаженстві коротають вічність полеглі воїни-герої). Загиблі герої, обрані Одіном, повинні допомогти богам у їхній останній битві, яка має відбутися наприкінці світу.

Верховний бог Одін

Головними атрибутами Одіна є восьминогий кінь Слейпнір та відрубана голова велетня Міміра, що пророкує майбутнє. Йому служать валькірії, які забирають у Валгаллу душі загиблих воїнів, а також ворони Хугін і Мунін (Думка і Пам'ять), що подорожують світом і збирають для нього інформацію (Стяг Крука — вважається одним із символів Одіна). На службі в Одіна є ще пара вовків – Гері і Фрекі (Жадібний і Зажерливий), яких він годує своєю їжею, оскільки сам нічого не їсть, а лише п'є вино.
 
Одіну належать численні магічні артефакти, зокрема викуваний гномами спис Ґунґнір, що ніколи не промахується, та магічне золоте кільце Дропнір, з якого кожної ночі з'являються вісім нових кілець.

Резиденцією Одіна є Асгард. Зі свого трону Хлідск'яльфрозташованого в Валаск'яльфіОдін може бачити все, що коїться в світі.

Деякі сучасні дослідники вказують на слов’янське коріння Одіна. Як ми знаємо, в українській міфології верховним богом є Перун, відомий як бог грози, блискавки і грому, а також покровитель князя і дружини, захисник воїв на полі ратної борні. Перун вважається богом військової звитяги, який опікується воїнами.

«Високо, аж на сьомому небі стоїть храм 
срібночубого із золотими вусами Перуна»

Воїн, що загинув на полі бою, відправляється до полку Перунового: «А й Богу Перунові-громовержцю, і Богу прі і боріння речемо живих явищ не переставати кола вращати в Яві, і який нас веде Стезею Правою до брані і до Тризни великої о всіх павших, які же ідуть в Життя Вічне до Полку Перунового.» [ВК, 11а].

«Першим своїм весняним громом Перун воскрешає землю, повертає їй життя, проганяючи Мару і холод. Гнівно палахкотять у небі навесні очі в Перуна, а лице аж горить сріблом і золотом. Одягає громовержець золотий сагайдак з вогненними стрілами, а в руки бере ясний меч. І тоді, як і в предковічні часи, коли на землі була лише темна ніч і Хаос, летить бог Перун за Марою на золотій колісниці, запряженій дев’ятьма вогнегривими кіньми.» [Міфологічний  світ українців]

От на кого вказує згадана передвиборча реклама, проголошуючи з усіх телеекранів і розставлених по всій країні біг-бордів: «Президент Один!». Тільки розпізнати його серед 39-ти кандидатів буде зовсім непросто. Навіть важко уявити божий гнів, якщо вибір українців виявиться помилковим.

Володимир Стецюк

Фото з відкритих джерел

Теги: Україна вибори реклама президент Одиншаблоны для dle 11.2
Додати коментар