Роль цапа-відбувайла як спокута за обіцяний «мир»?

Що означає поява на російському пропагандонському каналі політичного відморозка у статусі депутата від «Слуги народу» Євгена Шевченка, яка викликала бурхливу реакцію в українському суспільстві?

Скоріш за все, даний показово провокативний виступ одіозного українського нардепа, побудований на добре відомих пропагандистських кліше країни-агресора, слід розцінювати як спільну спецоперацію кремля та ОП Зеленського, покликану розблокувати «процес мирного врегулювання» за так званою формулою Штайнмаєра, заблокований масовими протестами в Україні. І головне те, що тепер офіційний Київ і путінський кремль мають спільного ворога –  українських «радикалів-націоналістів». І це не дивно, адже саме націоналісти якраз і є найбільш послідовними й непримиренними противниками народжених в Мінську капітулянтських варіантів здачі України, включаючи й формулу Штайнмаєра.

Депутат від «Слуги народу» Євген Шевченко на російському пропагандистському каналі
Фото з відкритих джерел

Особливо небезпечними для нині діючого режиму Володимира Зеленського, який прийшов до влади саме завдяки обіцянці швидкого миру, стали українські радикали після  масових протестів, які на початку жовтня прокотилися українськими містами під гаслом «Ні капітуляції». А після організованої націоналістами, ветеранами російсько-української війни та волонтерами масової ходи в День захисника України проти застосування так званої формули Штайнмаєра, підписаної 1 жовтня Тристоронньою контактною групою в Мінську, рівень неприязні до них з боку офіційних «миротворців» на Банковій взагалі став зашкалювати. Втім не лише в Києві.

На диво злагоджена атака на українських націоналістів розпочалася не лише з боку «слуг народу» від Зеленського, а й кремлівських «миротворців» та їхніх пропагандонів і навіть західних партнерів. Зокрема до цієї атаки долучилися 40 американських конгресменів, які виступили з категоричною вимогою внести український «націоналістичний» полк «Азов» до списку терористичних організацій! Уявіть – не озброєні банди російських убивць і головорізів, які під виглядом повстанців і народного ополчення вже шостий рік поспіль чинять терор на окупованому російською воєнщиною Донбасі, а патріотичний український підрозділ, який захищає правопорядок і територіальну цілісність своєї країни! Пояснити таке перевернуте уявлення наших стратегічних партнерів про справедливість принаймні дуже важко.

Таке враження, що українських націоналістів просто хочуть зробити цапом-відбувайлом. І не лише в ганебній ситуації, з якої дедалі більш масштабно виступає цілковита неспроможність так званих мінсько-нормандських «миротворчих» форматів, а взагалі в історії розв’язаної, звісно, не українськими радикалами, підступної війни, яка вже шостий рік поспіль триває в Україні. І в цьому, напевно, й полягає глибокий задум «миротворців» – забезпечити досягнення «миру» на Донбасі не шляхом приборкання амбіцій російського агресора, а усунення буд-якого впливу саме українського патріотичного середовища і найперше радикальних націоналістичних утворень на ті суспільні процеси, які вирують довкола «миротворчих маніпуляцій» роздратованого Заходу, підступного кремля і нинішнього офіційного Києва, який активно вживається в роль їхнього слухняного зайчика.

Як відомо, згідно з попередньою миротворчою доктриною «слуг народу» повернути мир в Україну донедавна було дуже просто – українці лише мали перестати стріляти. Тепер, виходячи з тез, озвучених Євгеном Шевченком на Першому російському телеканалі, шлях до миру лежить не через витурення агресора з захоплених ним українських територій, а через зняття так званих мовних і культурних питань, які нібито й призвели, на його думку, до розколу в українському суспільстві. Отже, за логікою представника правлячої партії в Українському парламенті Україна не повинна боротися за свій суверенітет, а фактично має перестати бути українською державою по суті. Власне цього й домагається кремль. Саме на це налаштована і його п’ята колона в Україні. Саме на це сподівається й Захід, що дуже «втомився» від ролі миротворця, яка, звісно, заважає подальшому масштабному розгортанню його спільного бізнесу з російським агресором. Тому принцип цапа-відбувайла, очевидно, і є в розумінні потенційних учасників очікуваного миротворчого нормандського саміту, напередодні якого й узгоджуються найбільш прийнятні для розблокування мирного процесу на Донбасі переговорні позиції, тим своєрідним ключем, що має нарешті відкрити жаданий вихід з глухого кута, в якому опинилися західні «миротворці» разом з російським агресором і його жертвою.

І тут слід зазначити, що поява цапа-відбувайла саме в жовтні є далеко не випадковою. Якщо зазирнути в історію даного вислову, можна довідатись і про таке.

Як відомо, вислів «цап-відбувайло» походить від давньоєврейського обряду очищення від гріхів. У юдаїзмі офірний цап або цап-відбувайло є особливою твариною, яку після символічного покладання на неї гріхів всього єврейського народу відпускали в пустелю. Фахівці з історії юдаїзму стверджують, що даний ритуал існував лише за часів Єрусалимського Храму і здійснювався саме в свято Йом-Кіпур.

Однак Йом-Кіпур і зараз є одним з основних свят у єврейському календарі (в 2019 році його святкування припало на 8-9 жовтня). Згідно з давньоєврейською традицією, саме Йом-Кіпур підводить межу під десятиденним періодом, коли над кожним юдеєм вершиться вищий суд, оцінюються всі його діяння за минулий рік і визначається доля на рік прийдешній. Цього дня Всевишній простив єврейському народу гріх золотого тельця і з тих пір він став Днем Спокути. Йом-Кіпур називають також «суботою субот».

Демон пустелі Азазель з цапом відпущення (Луї Бретон. Пекельний словник, 1863)
Зображення з відкритих джерел

Ритуал так званого козла відпущення описується в Старому Заповіті (Левит, 16)

«І покладе Аарон обидві руки свої на голову живого козла, і визнає над ним усі гріхи Ізраїлевих синів та всі їхні провини через усі їхні гріхи, і складе їх на голову козла, та й пошле через призначеного чоловіка на пустиню. І понесе той козел на собі всі їхні гріхи до краю неврожайного, і пустить того козла в пустиню». (Левит 16:21-22. Біблія в перекладі Івана Огієнка).

Якщо припустити, що формулу Штайнмаєра дійсно готували у якості подарунка на день народження Владіміру Путіну (російський керманич народився 7 жовтня), на що вказує чимало експертів, то наступне остаточне визначення на геополітичній арені цапа-відбувайла цілком логічно пов’язати саме з єврейським святом Йом-Кіпур, яке відзначається днем пізніше. А відтак і його первинний сакральний зміст може бути цілком актуальним і сьогодні. Принаймні у нещодавній гучній заяві, зробленій провладним українським нардепом Євгеном Шевченком на російському телебаченні, погрозливі нотки на адресу противників формули Штайнмаєра з явними ознаками хворобливого бажання «перекласти з хворої голови на здорову» пролунали досить виразно.
   
«Я гадаю, що правоохоронні органи розберуться, хто це зробив, чому, звідки ростуть ноги й кому це вигідно», – заявив депутат від «Слуги народу», намагаючись пояснити багатомільйонній російській аудиторії причини зриву мирного процесу, розпочатого новою українською владою. І цю заяву, яка пролунала з вуст українського парламентарія на політичному ток-шоу «Велика гра» пропагандистського телеканалу країни-агресора, напевно, слід сприймати як озвучену ним ритуальну погрозу на адресу українських «радикалів-націоналістів», які нібито стали на заваді досягнення давно очікуваного миру в Україні.

Чи погодяться українські націоналісти і зрештою українське населення з роллю цапа-відбувайла, яку, судячи з усього, їм визначили у якості спокути за обіцяний «мир» (звісно, без анексованого Криму і з особливим статусом Донбасу), питання риторичне. Напевно, своєрідної «ноти Чемберлена» від українського народу російському агресору та його спільникам довго чекати не доведеться.
 
Володимир Стецюк

Теги: Україна Росія Захід війна мир миротворці Шевченко 1канал заява націоналісти-радикали цап-відбувайлошаблоны для dle 11.2
Додати коментар