Рік героїчної звитяги, а далі – безсмертя

99 років тому в Криворізькому повітовому військкоматі спалахнуло антибільшовицьке повстання мобілізованих до лав Червоної армії новобранців під проводом 22-річного фронтовика Костя Пестушка. Ставши відомим у подальшому як отаман повстанської Степової дивізії та Головний отаман Холодного Яру Степовий-Блакитний, молодий провідник повстанства об’єднав під прапором національно-визвольного руху до 20 тисяч мешканців краю.

В одному зі звітів Катеринославського ГубЧК зазначалося: «… За весьма непродолжительный период времени отряд Степового стал насчитывать в своих рядах до 20 тысяч человек при 2-х орудиях и пулеметах; при отряде имелись также автомобили, мотоциклы и велосипеды, которые Степовой добыл, захватив в Криворожском уезде две автоколонны, и пуская воинские эшелоны со снаряжением под откос».

Штаб Степової дивізії. У нижньому ряду крайній справа – ймовірно Кость Блакитний

Історія відчайдушної боротьби степовиків з жорстоким більшовицьким режимом охоплює невеликий проміжок часу – лише рік, сповнений величезної напруги і героїчної звитяги. А далі – безсмертя. Отаман Блакитний загинув у нерівному бою з чекістами 9 травня 1921 року в рідному селі Ганнівці (нині Петрівського району Кропивницької області). За спогадами очевидців, останніми були слова отамана: «Як буде Україна вільною, передайте привіт».
 
Пам’ять про легендарного отамана зберегли його рідні – сестра Віра, племінниця Олена Несіна та молодший брат Федір, який під псевдо Юрко Степовий видав на еміграції документальну повість «В Херсонських степах» (Мюнхен: Культура, 1947). Фрагменти з даної повісті, у яких ідеться про криворізьке повстання, ми й пропонуємо вашій увазі.

 
     Підготував Володимир Стецюк


Теги: КривийРіг 1920 повстання Пестушко отаман Степовий-Блакитний повість ЮркоСтеповийшаблоны для dle 11.2
Додати коментар