Феномен передвиборчої телепсихотерапії

Коли вибори виграють соціологи та олігархічне телебачення, а не програми й політичні візії кандидатів

Телепсихотерапія

Дані екзит-полів приголомшили країну. У шквалі емоцій багато хто екзит-прогнози щодо перемоги шоумена Зе з шаленим відривом називає самогубством нації або вироком збанкрутілій політичній системі. Але я б тут розширив лаву «підсудних» – це вирок усьому суспільству, яке звикло обирати з поганого найгірше. Звикло обирати тих, хто його ж постійно обкрадає, обдурює й зраджує. Звикло грати з шахраями-олігархами у запропонований ними лохотрон, який просто не запрограмований на виграш суспільства. І така суспільна ігроманія чим далі стає все більш небезпечною невиліковною хворобою. І поки-що лікарів не видно, а ставки все ростуть… Вже давно програли надбання дідів-прадідів, своє і своїх дітей, програємо майбутнє внуків і правнуків і все ніяк не можемо зупинитись.

Голосування на виборчій дільниці в Кривому Розі, 31 березня 2019 р. 

Так, нас знову ввели в оману, але не шляхом банальних махінацій і фальшування результатів голосування на виборчих дільницях, як це бувало на попередніх виборах, а більш витончено і вишукано. Нам просто влаштували передвиборчий сеанс масового гіпнозу за допомогою олігархічного телебачення, яке майже щодня повторювало, як мантру, так звані рейтинги – спочатку імовірних кандидатів, а потім і офіційно зареєстрованих. Відразу визначивши п’ятірку найбільш рейтингових так званих записних електоральних лідерів, цю групу телеобраних й тримали постійно у полі зору суспільства. Тобто в суспільну свідомість методично втирали одну й ту ж формулу: оце прохідні кандидати, а це – непрохідні, за яких взагалі не варто голосувати. І за дивним збігом обставин серед так званих прохідних виявилися виключно ставленики олігархату.

Виборчий конвеєр

І спрацювало! Подивіться, кого в п’ятірці лідерів називають екзит-поли – Зеленський, Порошенко, Тимошенко, Бойко, Гриценко… Чи відрізняється виборча конфігурація від передвиборчої? Звісно, ні.

Хтось може стати на захист соціологів, мовляв, вони дали об’єктивний зріз суспільних настроїв і суспільної думки. Можливо, але хто ці настрої сформував? Вони ж їх і формували – разом з телебаченням, політтехнологами та іншими «кашпіровськими» політичного піару. До речі, резонансні телесеанси Кашпіровського та інших психотерапевтів, які 30 років тому раптово стали шалено популярними, ще хтось пам’ятає? Так от оці передвиборчі штучки саме звідти. Випробування у вигляді телесеансів психотерапії, проведені наприкінці 80-х – початку 90-х, очевидно, пройшли успішно, а тепер настав час не менш успішно їх абсолютно цілеспрямовано застосувати і у виборчій практиці.

Початковий етап рейтингової «розкрутки»

Звісно, хтось може назвати такі припущення маячнею. Тоді хто мені зможе пояснити високі рейтинги цілковитих політичних банкрутів, корупціонерів, клептократів і відверто проросійських кандидатів? І що характерно – такі  неадекватні оцінки і вподобання мають місце в особливо складний і відповідальний період – під час російсько-української війни! Як на мене, інакше, ніж божевіллям або маніпуляціями, це ніяк пояснити не можна.

Здавалося б, з точки зору здорового глузду, щоби знову отримати довіру виборців, що ще могли запропонувати суспільству ті, хто довів його до повного зубожіння і тотальної зневіри? Але ж запропонували – масову телепсихотерапію рейтингів (без реального діалогу з суспільством, публічних дискусій і дебатів між кандидатами, а побудовану виключно на їхніх популістських мантрах). Тож маємо насправді не рейтинги програм і бачення кандидатами шляхів виходу з глибокої системної кризи, а оцінку маніпулятивних тверджень і телекартинок, популістських заяв і фейкових повідомлень, які з реальною дійсністю нічого спільного майже не мають. І чи не з метою збільшення впливу технології рейтингів було змінено законодавчу норму про те, що результати соцопитувань можна оприлюднювати не пізніше, ніж за два тижні до дня голосування, яка діяла до президентських виборів 2014 року? Тепер, як відомо, бомбардувати свідомість виборців рейтингами кандидатів законодавці дозволили ледве не до самого голосування. Дана норма закону в новій редакції зобов’язує припиняти оприлюднення даних соціологічних опитувань лише за два дні до виборів.

На виборчій дільниці. Кривий Ріг, 31 березня 2019 р.

Щодо рейтингів, хтось може знову заперечити, що безумовний лідер перегонів Володимир Зеленський, мовляв, якраз є новим обличчям в політиці, а відтак не обтяжений компроматом і негативом від попереднього перебування на владному олімпі.

Так, обличчя дійсно нове, але це, знову ж таки, цілком очевидний варіант підсадної качки олігархату, а не політик нової якості, не пов'язаний з олігархічною системою, який мав би заповнити вільну нішу в давно існуючому запиті суспільства. Саме у такій якості Зе й повинен був стати свого роду «паровозиком», здатним знову витягнути на владний олімп і весь олігархічний потяг. Судячи з усього, цей новий пілотний виборчий проект олігархічної тусовки виявився досить ефективним. Принаймні надути чергову олігархічну мильну бульку таки вдалося. А що буде далі, коли вона лопне? Напевно наступна мильна булька, адже їх було вже чимало. Скажімо, були такі пост майданні бульки, як «Наша Україна», «Народний фронт», а тепер буде й передмайданний «Слуга народу»…

Досить бути «лохами»! 

Так що роботи соціологам, політтехнологам і олігархічним телеканалам вистачить і на майбутню парламентську кампанію. Головне – гарний заділ вже зроблено. Як з нічого зробити щось, ми вже побачили, коли рейтинги ще невідомого політика Зеленського, який навіть не встиг заявити про свій намір іти в президенти, почали розкручувати буквально на порожньому місці. І диво таки сталося – Зе вже в другому турі! І немає значення, стане він президентом, чи ні, бо віртуальна історія феноменального успіху «слуги народу» все одно обов’язково матиме продовження і в парламентському форматі. Адже такі історії, як свідчать дані екзит-полів, у народу викликають особливо результативні почуття.

Володимир Стецюк 
 
Фото автора та з відкритих джерел

Теги: Україна вибори рейтинги екзит-поли ігроманія телесеанси психотерапія   шаблоны для dle 11.2
Додати коментар