Замість діалогу з владою – дискусія з проросійськими силами

З архіву української революції – криворізькі реалії березня 2014 року

На те вона й внутрішня окупація, адже відбувається майже непомітно.

  Пікет біля Криворізької міськради, червень 2014 р.

Під час останнього засідання Ради Криворізького Майдану, яке проходило в колишньому офісі місцевої організації УНП, сталася провокація, яка ледве не призвела до конфлікту з правоохоронцями. Якимось чином дізнавшись про місце проведення засідання Ради Майдану, члени проросійської організації, яких постійно можна бачити на мітингах відповідного спрямування, повідомили в міліцію, що нібито сорок бритоголових незаконно зайняли приміщення. Прибувши за вказаною адресою, міліціянти зажадали роз’яснень від імовірних «порушників». Надавши їм необхідну інформацію стосовно заходу і його учасників, представники Ради конфліктну ситуацію зрештою залагодили, хоча чимало питань щодо причин її виникнення все ж лишилося. Зокрема активістів Майдану, які, на жаль, все ще не мають постійного приміщення для проведення своїх заходів і змушені постійно звертатися з цим до інших, найперше цікавить, хто ж таки злив інформацію про місце проведення Ради їх затятим опонентам і чи бува не завелися в їхньому колі засланці з їхнього табору?

Члени ради Криворізького майдану біля офісу УНП, 27 березня 2014 р.

Разом з тим треба зазначити, що починаючи з 1 березня, коли представники проросійських організацій уперше проявили в місті свою активність, прийшовши до Криворізької міськради з російським триколором, їх присутність у громадському секторі міста стає дедалі помітнішою. І хоч прапороносців і фанатів сусідньої держави в Кривому Розі поки що не так багато, вони поводять себе досить упевнено, а іноді й нахабно, не обмежуючись лише якимись власними публічними акціями, а й надто активно ідуть на мітинги криворізьких майданівців, патріотичні заходи правих організацій, круглі столи громадських сил тощо, намагаючись нав’язати дискусію стосовно захисту прав російськомовного населення, державного статусу російської мови, федералізації України, проведення референдуму щодо її входження до Митного союзу та інших надто болісних для українського суспільства питань сьогодення. Кілька разів активісти проросійських організацій намагалися зав’язати дискусію й з членами Ради Криворізького Майдану.

Громадський активіст і правозахисник Олександр Корнік
на раді Криворізького майдану, 27.03.2014 р.


Буквально наступного дня після того, як стався інцидент, пов'язаний з офісом УНП, у місті відбувся круглий стіл за участю представників так званого «Антимайдану», з одного боку, та членів Ради Криворізького Майдану, Самооборони, низки інших організацій міста демократичного та національно-патріотичного спрямування, на якому обговорювалася проблематика досить актуального змісту: «Що нас може об’єднати, а не роз’єднувати?»

Громадська активістка Інна Іванченко
на раді Криворізького майдану, 27.03.2014 р.


Розповідаючи про учасників даного дискурсу, що проходив минулої п'ятниці в готелі «Аврора», член ради Криворізького Майдану Геннадій Шаповалов називає перш за все своїх запеклих опонентів – представників громадського об’єднання «Юго-Восток», до складу якого входить «Русский блок», «Славяне» і ще ціла низка проросійських організацій, спонсорованих відомим своїми українофобськими настроями народним депутатом Олегом Царьовим і не менш відомим діячем проросійського спрямування Віктором Медведчуком. За словами Геннадія Шаповалова, хоч розмова видалася й не надто конструктивною, такі зустрічі все ж таки необхідно проводити, адже краще сперечатися за круглим столом, ніж брати участь у кривавих сутичках, які, на жаль, мали місце в Донецьку та Харкові.
  Круглий стіл в готелі «Аврора», 22 березня 2014 р.

Кількома годинами пізніше у тому ж готелі «Аврора» відбувся ще один круглий стіл, ініціатором якого виступила ще не зареєстрована громадська організація «Наше місто», а також члени незареєстрованих ініціативних груп «Українського вибору» та «Ополчения». Однак, виходячи з того, що розсилала прес-релізи та запрошувала на цей захід місцевих журналістів саме прес-служба виконкому Криворізької міськради, не важко здогадатися, хто насправді є його організатором. До речі, як свідчать компетентні джерела, які з відомих причин вважають за краще залишатися невідомими, оплата оренди готельного приміщення здійснювалась також міськвиконкомом.

Незважаючи на те, що цей захід анонсувався не як політичний, а з суто господарської проблематики, і дійсно, на початку лунали заклики долучатися до спільного підмітання міських вулиць, прибирання парків, скверів й інших зон відпочинку, без політики таки не обійшлося. Коли мова зайшла про «не зовсім правильний» новий український уряд, а також федералізм і референдум, загальна атмосфера досягла такого напруження, що все завершилося скандалом – прийшла зрештою заступник директора готелю й попросила всіх звільнити приміщення.

Активісти майдану демонструють листівки, активно розповсюджувані
в Кривому Розі проросійськими сепаратистськими силами


У зв’язку з цим виникає цілком логічне запитання до міської влади, якщо вона дійсно є замовницею таких заходів. Невже витрачати кошти на влаштування безплідних дискусій з представниками проросійських організацій є більш нагальною справою, ніж організувати справді круглий стіл за участі міського керівництва та громадського активу міста, як це пропонували активісти Криворізького Майдану, щоби міська громада могла нарешті почути думку своїх керманичів відносно подій, що відбулися в Україні протягом останніх місяців, обговорити з ними поточну ситуацію в країні та місті й визначити чітку й зрозумілу програму подальших дій? Однак обіцяного діалогу влади з міською громадою, на жаль, так і не відбулося. Не зважили за потрібне керманичі міста відгукнутися й на запрошення громадського активу взяти участь у круглому столі, на якому обговорювалось нещодавно надзвичайно актуальне для нинішньої ситуації питання щодо створення координаційного центру громадської безпеки.

Ще один зразок листівки проросійських сепаратистів, які активно
розповсюджувалися в Кривому Розі наприкінці березня 2014 року

Отже, складається таке враження, що замість себе міська влада намагається підсунути криворіжцям у якості учасників діалогу представників не зовсім адекватного проросійського табору. А тому й не дивно, що проросійські сили отримують у місті відповідну підтримку, і це видно навіть неозброєним оком. І взагалі якось дивно виглядає ситуація, коли проукраїнські сили, зокрема та ж Рада Криворізького Майдану, не маючи бодай невеличкої кімнатки для проведення своїх зібрань, змушені постійно шукати якогось притулку, у той час як їх опоненти почувають себе у місті гірників і металургів більш захищено й комфортно. Зрештою я не здивуюся, коли власником того ж офісу міської організації УНП, який за інформацією поінформованих джерел вже давно намагаються продати київські господарі, раптом стане певна проросійська політична сила. На те вона й внутрішня окупація, адже відбувається майже непомітно.

29.03.2014 р.

Володимир Стецюк

Фото автора

Теги: КривийРіг Майдан рада провокація сепаратисти міліція влада

Джерело: пост на сторінці автора в ФБ від 29.03.2014шаблоны для dle 11.2
Додати коментар