Божествений голос української душі

29 березня 1998 року не стало унікальної американської співачки українського походження Квітки Цісик. 4 квітня цього року їй виповнилося б 65.

Ну кого з голосистих і безмірно розкутих українських поп-дів можна поставити поряд із незрівнянною Квіткою! Яка б пісня, українська народна чи популярна, у виконанні цієї тендітної жінки і талановитої співачки не звучала, вона неодмінно бере за живе, вмить підкоряючи душу своїм чарівним і проникливим голосом і зваблюючи її поринути у безкраїй простір пісенного настрою. У таких випадках кажуть – талант від Бога. І дійсно, у цьому голосі таки є щось божественне.

Американській співачці українського походження, виконавиці українських народних і популярних пісень Квітці Цісик так і не пощастило виступити з великої української сцени, але, здається, ще ніхто не розкривав у піснях надзвичайно вразливу й тонку українську душу так, як вона. На жаль, співачка надто рано завершила свій земний шлях, але те, що її пісні таки знайшли дорогу до України, завойовуючи все більше й більше українських сердець, є феноменальним підтвердженням органічної духовної спорідненості її таланту з українською землею та українством.

Тепер ми маємо змогу не лише почути пісні у виконанні Квітки Цісик, але й дізнатися про її життя та пісенну кар’єру за кордоном.

Народилася 1953 року в музичній сім’ї повоєнних емігрантів із Західної України. Батько, випускник Львівської консерваторії Володимир Цісик, був прославленим концертуючим скрипалем, викладав в Українському музичному інституті Америки. Народжена в 1945 році в німецькому концтаборі, старша сестра Марія стала в подальшому відомою в світі піаністкою, була директором консерваторії в Сан-Франциско, вела майстер-класи в Карнегі-Холі. Тож і Квітці судилося з самого малечку йти у світ музичною стежкою. П'ятирічною дівчинкою за допомогою батька освоїла скрипку, а акомпанувала їй старша сестра. І хоч Квітка майстерно володіла скрипкою та роялем, однак маючи рідкісне колоратурне сопрано, таки пішла вчитися вокалу. Навчалася у хранителя віденської оперної традиції Себастьяна Енгельберга, закінчила Нью-Йоркську консерваторію.

Співачка пробувала знайти себе в різноманітних музичних стилях і в жодному не відчувала будь-яких труднощів. Її наперебій запрошували до співпраці джазові, поп- і рок-зірки. Вона виступала з такими знаменитостями, як Роберті Флек, Боб Джеймс, Девід Санборн, Майкл Болтон, Карлі Саймон, Лінді Ронстад, Мікіо Масуо, а також допомагала одному з найвизначніших продюсерів-аранжувальників Америки Квінсі Джонсу, який відкрив зокрема феномен Майкла Джексона. До речі, з майбутнім королем поп-музики у молоді роки Квітка часто співала в хорі.

Фото: istpravda.com.ua

Чимало працювала співачка і в суто комерційних проектах. Завдяки її витонченому співу створювали свій імідж такі всесвітньо відомі бренди, як Coca-Cola, American Airlines, Sears, Safeway, Starburs та інші. Наприкінці 70-х – 80-х років Квітка Цісик, або Кейсі (саме під таким ім'ям, утвореним від сполучення її ініціалів КС, знала співачку англомовна публіка), була найпопулярнішою виконавицею рекламних джинглів у США. З 1982 року й до останку своїх днів Кейсі залишалася єдиним і незмінним голосом всесвітньо відомої компанії «Ford Motor Company». І в цій діловій царині Квітка мала вражаючі досягнення. За статистичними підрахунками фахівців, у світовому медійному просторі її голос звучав не менш ніж 22 млрд разів, що є абсолютним рекордом в галузі музичної реклами. Така рекламна «спеціалізація» подарувала Квітці ще одне «титульне» ім’я – Jingle-diva (Королева джинглів), що підтверджує її винятковий професійний статус як співачки й говорить не лише про її визнання Амери­­кою, а й про її любов до співачки як до своєї.

При цьому Квітка Цісик співала ще й у бельгійській опері, виконувала пісні у багатьох кінофільмах, зокрема картину «Y u Light Up My Life» (1977), у якій Квітка Цісик виконувала декілька пісень, було відзначено «Оскаром» та «Золотим глобусом» за кращу пісню до кінофільму.

Одна з кількох англомовних платівок Квітки Цісик 
Фото: istpravda.com.ua

Та чи не найбільшою пристрастю й справжнім покликанням співачки стали українські народні та популярні пісні, які в її виконанні набували абсолютно нового звучання й додаткового пісенного колориту. За сприяння першого чоловіка – відомого композитора-аранжувальника Джека Корнера та другого чоловіка – інженера звукозапису Еда Раковича Квітка записала два альбоми українських пісень у власному виконанні – «KVITKA» або «Songs of Ukraine» («Пісні України», 1980) та «TWO COLORS» («Два кольори», 1989). На це, за мірками 1980-х, співачці довелось витратити на запис неабиякий статок – понад $200 тисяч.

Запросивши 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, чого не могли собі дозволити навіть імениті поп-зірки США, на роялі акомпанувала старша сестра Марічка, Квітка Цісик записала альбоми, які зібрали цілий вінок нагород у Канаді, а в 1990-му році були номіновані на премію «Греммі» в категорії contemporary folk. Їм і тепер немає рівних в українській популярній музиці. Як зазначають музичні критики, саме завдяки цим високо професійним записам найвищої студійної якості світ власне й почув і належним чином оцінив українську пісню у виконанні співачки з унікальним божественним голосом. За словами музикознавця Олени Корчової, українська культура справді здобула неоціненний художній капітал у вигляді добірних мелодій і текстів, уперше записаних на світовому рівні.

Як зізналася сама Квітка Цісик, ці альбоми не були бізнес проектами, це був її подарунок музики для душі, пам'яті про Батьківщину усім українцям, у якій би частині світу вони не жили. Епіграфом до другого альбому пісень Квітки стали такі її слова: «Ця збірка пісень – бажання мого українського серця вплести радісні нотки в розпатлане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу». http://uk.wikipedia.org

Квітка Цісик приїздила в Україну лише один раз – у 1983 році, але, на жаль, за життя співачці так і не вдалося заспівати з української сцени навіть після проголошення незалежності, хоча вона завжди мріяла побачити не лише рідну землю своїх батьків, але й дати серію концертів на Батьківщині. Та в перші роки української незалежності «незалежним» українським керманичам і культурним діячам було, очевидно, не до цього. А вік земний у співців буває такий короткий… 29 березня 1998 року, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, Квітка Цісик пішла в інші світи.

Співачка планувала випустити свій третій україномовний альбом – чи то колискових, чи то сучасних українських пісень, але цьому, на жаль, вже не судилося збутися. Останньою піснею Квітки, яку вона встигла записати, були «Журавлі» на слова Богдана Лепкого. Цей проникливий музичний твір на емігрантську тему став символом трагічної долі й самої співачки, якій вдалося підкорити мільйони українських сердець по всьому світі й чиї пісні досі звучать поміж нас.
 
Володимир Стецюк

#КвіткаЦісик#голос #української #душі

Квітка Цісик. "Журавлі"


Квітка Цісик. Альбом "Два кольори."
шаблоны для dle 11.2