«Я все життя віддав боротьбі за Україну»

На Криворіжжі відзначив своє 90-річчя останній в регіоні вояк легендарної армії без держави – незламний лицар української незалежності упівець Роман Пастернак  

Роман Пастернак

Свій 90-й день народження колишньому вояку ОУН-УПА і політв’язню, а нині Повітовому голові «Братства ОУН-УПА» у Дніпропетровській області Романові Пастернаку святкувати в тихому родинному колі не судилося. Публічно привітати ювіляра й віддати цілком заслужену шану людині, яка з юних літ стала до лав відчайдухів, що в найтяжчі роки заходилися виборювати українську незалежність, забажалося і активістам місцевих патріотичних організацій і партій, і районній владі, і посланцям підприємства, на якому відпрацював не багато – не мало, а цілих 40 років, і просто щирим друзям і прихильникам… Тож витримати такий раптовий напад загальної уваги для літньої людини, яка десятиліттями була лише «пугалом» для співвітчизників – «бандерівцем», «зрадником», «ворогом народу» тощо, звісно, не просто. І все ж така надмірна увага сивочолому ветерану таки до снаги. «Я ніколи не думав, – зізнається Роман Михайлович Пастернак, – особливо, коли був у партизанах, що доживу колись до такої миті».

Не зважаючи на досить похилий вік, ветеран має на диво ясний розум і гарну пам’ять. Згадує події свого надзвичайно непростого життя у найдрібніших подробицях і деталях.

Народився 14 січня 1928 року в селі Утиховичі Перемишлянського району Львівської області в селянській родині. У сім’ї було шестеро дітей. «Народився під Польщею, потім жив під більшовиками, а в 41-му прийшли німці», – сумно констатує Роман Михайлович. Згадує, як зустрічали в 1939-му радянську армію «визволителів»… Але вже буквально за місяць «визволителі» стали катами… Тоді йому було 10 років.
У п’ятнадцять років став членом молодіжної організації ОУН. Це було в 1943-му. А в 1944-му, ще за німецької окупації, добровільно пішов в УПА. Проходив військовий вишкіл на території Івано-Франківської області на Рогатинщині. Каже, що вишкіл проводив чеський капітан і готував їх як майбутніх офіцерів.


Перше бойове хрещення пройшов у бою з німецьким підрозділом, який займався грабунками по селах і відловлював людей для відправки до Німеччини. Незважаючи на те, що у німців були танки, а в упівців – лише стрілецька зброя, вдало влаштувавши засідку, вони змогли відбити в окупантів захоплених ними людей. Це було в селі Тучне Перемишлянського району Львівської області.

У 1945-му, з приходом радянської армії, упівці мусили змінити військову стратегію й тактику і відділ Романа Пастернака розформували, поділивши на малі похідні групи по 15-20 чоловік. Його перевели до теренової боївки Перемишлянського району, якою командував «Богдан». 28 червня 1947 року при виконанні завдання Роман Пастернак потрапив у засідку і був заарештований чекістами.

Спочатку його доправили в Перемишль, де майже тиждень катували, а потім повези до Львова в тюрму на Лонцького. Там його протримали під слідством протягом двох років – до березня 1949-го. І зрештою відправили до Києва в Лук'янівську в’язницю, де й засудили до 10 років позбавлення волі. Покарання відбував у Воркутинському таборі посиленого режиму утримання. Працював у шахті. Чимало часу провів у карцері, адже брав активну участь у страйковому русі, організовував разом з товаришами табірні страйки та заколоти. Відбув повний термін покарання, а потім ще десять років його тримали у Воркуті з так званим «вовчим білетом» – під наглядом комендатури без права виїзду з міста. Тоді ж у Воркуті зустрів свою долю – таку ж, як і він, каторжанку-упівку Марію, з якою прожив 30 років щасливого подружнього життя, виховав доньку і сина й дочекався внуків.

У день пам'яті та примирення колишнього вояка прийшли 
привітати криворізькі школярі, травень 2017 р.  

Лише 1966 року отримав нарешті паспорт і можливість виїхати з Воркути. …Але без права поселення в рідному краї – у Західній Україні. Не мав права зупинятися і в обласних центрах та великих містах, а лише не менше, ніж за 101 кілометр від них. Зрештою доля привела його до Кривого Рогу, де тривало велике індустріальне будівництво і суворих заборон щодо поселення колишніх політв’язнів не було. За іронією долі борцеві з комунізмом вдалося влаштуватися слюсарем-складальником на завод гірничого обладнання «Комуніст», де й пропрацював аж 40 років на будівництві «комуністичного раю». І хоча колишнього вояка УПА на початках там знову ледве не засудили, звинувативши в антирадянській пропаганді, сумлінний робітник залишив підприємство лише у 80-річному віці.

Попри неприязне і навіть вороже ставлення до нього начальства, постійний нагляд приставлених агентів КГБ і сексотів, його стосунки у робітничому колективі були досить товариськими і теплими. У 1980-х роках шахтне обладнання, вдосконалене Романом Пастернаком і його бригадою, було відзначене на Всесоюзній виставці народного господарства у Москві, за що навіть затятого «бандерівця» преміювали тоді легковим автомобілем «Москвич».

З настанням потепління у громадсько-політичному житті колишнього Радянського Союзу Роман Пастернак став активно долучатися й до громадських справ. У 1989 році одним із перших вступив до Народного Руху України «За перебудову». Згодом організував і очолив Центрально-Міську районну організацію НРУ. З 1992 року він голова Криворізької міської організації «Всеукраїнське братство ОУН-УПА». У 2009-му призначений референтом «Ветеранів ОУН», а з 2011 року і до сьогодні є Повітовим головою «Братства ОУН-УПА» в Дніпропетровській області.

Отаким видалося життя одного з багатьох мільйонів українців, який любив понад усе Україну, щиро прагнув кращої долі своєму поневоленому народові, а тому мусив з малих літ боротися за його волю.

З нагоди 90-річчя ветерана у виконкомі Центрально-Міської в місті Кривому Розі ради зібралися його колишні колеги, громадські активісти, журналісти і власне самі працівники виконкому на чолі з його головою Сергієм Нєженцевим привітати ювіляра. Чи не вперше в історії міста офіційна влада вирішила віддати шану затятому «бандерівцю». В країні, де справжні борці за її незалежність все ще перебувають фактично поза законом, а їхні кати мають чи не найбільшу шану в державі, отримуючи фантастичні персональні пенсії та пільги, погодьтеся, це надзвичайна подія. Отже, лунали теплі промови і щирі побажання. Були квіти, подарунки й відзнаки.

Ювіляра вітає голова виконкому Центрально-Міської 
районної в місті ради Сергій Нєженцев

«Рішенням виконкому Центрально-Міської в місті ради, за активну громадську діяльність, боротьбу за Незалежність України, багаторічну плідну працю та з нагоди 90-річчя від дня народження Почесною грамотою виконкому Центрально-Міської в місті ради нагороджується Пастернак Роман Михайлович», – оголошується текст офіційного документа. «Хочу побажати, щоби ви ще багато років служили суспільству й були потрібним нашим землякам», – додає до сухого офіційного тексту своє щире побажання голова виконкому Сергій Нєженцев. І розчулений  сивочолий ветеран промовляє у відповідь: «Служу українському народу». І в цих словах не відчувається ні найменшої пафосної фальші.

Привітання від колишніх колег передають представниці 
заводу гірничого обладнання 

І все ж чи не найбільше враження справила на колишнього вояка УПА і політв’язня зустріч з представниками патріотичних організацій, зокрема з юними активістами «Пласту», яка відбулася напередодні в офісі міської організації ВО «Свобода». «Дуже мені було приємно з дітьми, з «Пластом», – зізнається Роман Михайлович. – Нарешті дітей почали виховувати в дусі української нації. Тож я задоволений тим, що естафету передаю у надійні руки. Я дуже тішуся з того, що підростає справжня українська патріотична молодь – не фальшиві патріоти, а дійсно наше майбутнє».

Колишнього вояка УПА вітають представники патріотичних організацій міста 
Світлина зі сторінки Криворізької міської організації ВО «Свобода»

Привітати ветерана з 90-річчям прибув на цю зутріч з обласного центру й голова ГО «Дніпровське товариство політв'язнів і репресованих» Іван Дремлюга, який вручив ювіляру грамоти від громадської організації та від імені голови обласної ради Дніпропетровської області. До речі, гість повідомив по секрету, що за ініціативою обласного товариства політв'язнів і репресованих Дніпропетровською ОДА направлено до Адміністрації Президента України клопотання про нагородження ветерана орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

Фото з сайту «Дніпроград»

«Я все життя віддав боротьбі за Україну – і коли воював у лавах УПА й смерть ледве не кожного дня зазирала мені у вічі, і коли був на каторзі, і в подальші роки. І хоч була велика загроза моїй родині, моїм рідним, я ніколи не відмовлявся від свого прагнення побачити Україну та українців вільними. І ця боротьба за Україну продовжується й зараз, тож я закликаю всіх об’єднатися у цій боротьбі, адже Україна – це найдорожче, що в нас є. І вона зараз у великій небезпеці. Тому треба усім нам єднатися – не сваритися між собою, а єднатися, щоби побороти ворога. Я не знаю, як кому, а мені Україна дуже дорога – і тому, що такої немає більш ніде в світі, і тому, що за неї ми дуже дорого заплатили – мільйонами життів, покалічених доль і надтяжкими випробуваннями. Головне, нам треба зараз побороти нашого одвічного ворога, і тоді, я впевнений, що все буде гаразд, все буде добре», – такі проникливі й глибоко хвилюючі слова сказав на прощання вояк легендарної армії без держави – незламний лицар української незалежності упівець Роман Пастернак. Почуй їх, Україно, і ти, тисячі разів обдурений і зневірений, але незламний у своїй невпинній боротьбі, український народе.

Володимир Стецюк

Фото автора

Теги: КривийРіг Пастернак 90-річчя ОУН-УПА політв'язень Воркута звільнення боротьбашаблоны для dle 11.2
KueithCib
Люди кто желает играть в современные игры на высоких настройках с динамичными теняими даже на самых слабых ПК или ноутах. Без лагов и фризов (Но нужен более менее нормальный интернет). Держите пожайлуста: Скачать саму прогу можно здесь. | Видео по установке и настройке смотрите тут. Внимание!!! Данный патч позволяет играть бесплатно пять часов в сутки. Если Вас интересует "Безлимит" то за 70 руб. в мес. обеспечу обновлние, поддержку и помогу с настройкой! Играю уже девять месяцев на ведре 2005 г. Буду рад кому помог разорить буржуев игровой индустрии!!! Если заинтересовало пишите в форму обратной связи. Перед покупкой протестируйте бесплатные возможности.

  • Подобається
  • 0
Додати коментар