Докір повстанців односельцям отамана Степового-Блакитного

(«Спільники степового вітру» – продовження, початок у публікаціях від 23.12-30.12.2020)

В ніч з 24 на 25 жовтня 1921 року загін Іванова в чергове відвідав Ганнівку – батьківщину Головного отамана Холодного Яру, командира легендарної Степової дивізії Костя Пестушка (Степового-Блакитного). Виданий зрадником, 9 травня 1921-го отаман Блакитний загинув у рідному селі в нерівному бою з чекістами. Намагаючись вирватись із оточеного ними будинку, смертельно поранений Кость Блакитний вигукнув в останнє: «Не посмієтесь, більшовицькі наймити, наді мною, а хіба над моїм трупом! Як буде вільна Батьківщина, передайте привіт!» (Юрко Степовий. В Херсонських степах. – Мюнхен: Культура, 1947. – С. 120).
 
Портрет Головного отамана Холодного Яру Костя Пестушка (Степового-Блакитного) 
на меморіальному заході в Ганнівській школі, 2008 рік 

І ось майже через півроку після загибелі Степового-Блакитного повстанці на чолі з отаманом Івановим завітали до Ганнівки. У сільському народному театрі, де саме проходила серед ночі репетиція якоїсь вистави, і відбулася їхня зустріч з односельцями видатного діяча повстанського руху. Ось як описав її голова Товариства «Просвіта» і член КП(б)У (підпис у документі відсутній) – очевидно, як зазначено в тексті звіту, тов. Стеблина. (Стиль і правопис документу збережено).


«Звіт за час перебування банди Іванова в народному театрі с. Ганнівка 
Криворізького повіту 24 жовтня 1921 р.

В ніч з 24-25 /25-26/ жовтня банда Іванова зробила набіг на с. Ганнівку. Необхідно зазначити, що цей набіг був цілком несподіваний, бо в той час, як банда Іванова находилась невідомо де, а все ж близько від Ганнівки не було, бо в с. Петрово 18 в. від Ганнівки стояло два отряди по 300 душ, а також і в Ганнівці стояв Нач. Поста, так що за набіг банди Іванова ніхто і не гадав. Все проводилось своїм чином і каждий із співробітників був на своєму місці. От же в той саме час зроблений був набіг. Частина банди забігла в Нартеатр, де Т-во «Просвіта» робили репетицію. Голова Т-ва «Просвіта» тов. Стеблина состоїть членом КПБУ. А також були і інші працьовники радянських установ, та і взагалі противники бандитського руху. На репетиції було до 30 душ членів Т-ва, до 20 душ семінаристів Ганнівської семінарії, та і взагалі багато громадян с. Ганнівки, які прийшли на репетицію. Коли проводилась репетиція, то в цей саме час у вхідних дверях почувся якийсь військовий голос: «Панове присутні не филюйтесь! Вільна публіка відійдіть праворуч, а червоноармійці ліворуч!!!» І негайно з’явилось перед сценою душ 10 добре озброєних, дорослих і гарно одітих бандитів. Один із них, певно якийсь старший, заявив, щоб ніхто нікуди не виходив із помешкання, бо кругом оточено. Після цього було запитано цим же самим, що таке проводиться в Нартеатрі, то відповіли, що Т-во «Просвіта» робе репетицію, а також було запитано, чи єсть хто із продагентів чи комуністів, то так само  відповіли, що немає. Після цього почали повіряти документи. І завдяки тому, що у тов. Стеблина голови Т-ва «Просвіта» був підроблений документ його не взяли. 

Після цього всього одним із них, певно якимсь старшим була сказана промова, який своїх словах сказав, звертаючись до присутніх слідуюче: 

«Панове присутні! Дуже боляче, а надто дивно, що с. Ганнівка, котре так підтримувало «Петлюрівський» рух, дуже і дуже відмінилося! В той час, коли від Ганнівки чекалось  допомоги для нашого повстанчого руху, то с. Ганнівка в корні пресікла його, видаючи Отаманів та прихильників руху! Пам’ятайте і перекажіть своїм рідним, що за одного утраченого повстанця ми даєм ту ж саму нагороду. А особливо наша третя сотня помститься за отамана Степового, що вбитий у Ганнівці!»

Дальше сказав, що вони с. Ганнівки не впізнають, бо тут шпіонаж так розповсюдився, що чекать чого-небудь для себе вони не мають ніякої надії, бо ніхто нічого їм не каже, ніхто не показує, де находяться радянські працівники і тільки якось випадково прийшлось взять двох. 
Після цього Театр залишали, сказавши, що репетицію можна проводить своїм чередом і по можливості зараз не розходиться додому.
В чім і підписуюсь:

Голова Т-ва «Просвіта» і член КПБУ /підпис/

Присутні: П. Журавель, Семен Борян, Н. Смирнов, М. Матайов, Ю. Трешба» [45].

З метою ліквідації загону Іванова 26 жовтня 1921 р. в села Ганнівка і Братолюбівка було направлено по одному батальйону, третій кинули на охорону Криворізького рудничного району. [46].

Однак івановці невдовзі знову навідались до Ганнівки. 5 листопада 1921 р. при захопленні ними села було вбито 9 осіб, включаючи голову волвиконкому, райпродінспекторів і червоноармійців. [47].

У найбільш небезпечних «бандитських» селах, зокрема в Гурівці, Боковому, Братолюбівці, Варварівці, Ганнівці, Рядовому, Петровому, знервовані чекісти взяли заручників з родичів повстанців і заможних селян. [48]. Вимагали видати місцеперебування загону Іванова, однак про своїх рідних і односельців, які були у повстанстві, заарештовані селяни не говорили навіть під страхом смерті.

Не оминали бурхливі й трагічні події і сусідню Лозуватку, де також були залоги повстанців і чимало лозуватців боролося з більшовицьким режимом в загоні Іванова та в інших повстанських формуваннях. Згідно з оперативною інформацією, в жовтні 1921 р. у Лозуватці сформувався повстанський загін з 25 бійців під командою Іллі Каюна. Дев’ятнадцятьох бійців цього загону чекістами було згодом заарештовано, двох із них розстріляли. [49].

Однак повстанці в боргу не залишились. Як зазначається в одному з оперативних зведень, у жовтні біля с. Червона Балка івановці вбили голову Лозуватського КНС Єменіна. [50].

Не раз навідувався загін Іванова й у Лозуватку та сусідні села. Так, 5 жовтня 1921 р. невловимі месники, очолювані легендарним отаманом, побували в Грузькому, де було вбито двох червоноармійців і обеззброєно сімох, яких потім відпустили. [51].

В іншому зведенні повідомляється, що 25 жовтня 1921 р. підрозділ загону Іванова на чолі з Бондаренком був у Недайводі, а ввечері виступив на Лозуватку. [52].

5 листопада 1921 р. у Лозуватці схопили двох повстанців із загону Іванова – Максима Левченка та Панаса Сергієнка, які на допиті заявили, що мета їхньої боротьби — стерти з лиця землі комуністів і КНС. Після допиту повстанців розстріляли. [53].

Також у листопаді 1921 року в Лозуватці були затримані й знищені повстанці Ілля Учасон і Павло Петров. Про це в Криворізький повіткомнезамож повідомляв у своєму рапорті голова Лозуватського волосного комітету незаможних селян. У рапорті зазначається: «Настоящим  довожу  до  Вашего  сведения,  что  в  ночь  против 10 ноября  с/г  известные  главари  банды  в  Лозоватки,  Учасон  Илья и Петров Павел, общими усилиями членов комнезаможа и всех советских служащих пойманы. При побеге были побиты». [54].

Згідно з агентурними повідомленнями від 16 листопада 1921 року, в районі Кривого Рогу місцевими органами ЧК було розкрито підпільну повстанську організацію, яка підтримувала зв’язок з загоном Іванова. На чолі організації стояв такий собі Капун. Як зазначалося в цьому ж повідомленні, загін Іванова продовжував операції, проявляючи значну активність в районі ст. Долинська — П’ятихатки — Кривий Ріг. [55]. 
         
Тож ні розставлені по всьому повіту військові підрозділи та мобільні винищувальні загони, ні влаштовані майже в кожному селі пастки і засідки, ні репресії проти повстанців, їхніх рідних і мешканців сіл, які підтримували повстанців, невловимий загін Іванова не зупиняли. В одному з добових бюлетенів секретно-інформаційного відділу РНК УСРР від 28 листопада 1921 року зазначається: «Банда Иванова продолжает орудовать в северной части Криворожского уезда. Численность ее 40 сабель. К 24.ХІ преследующие банду части потеряли с ней  соприкосновение и в настоящее время ведется разведка с целью ее обнаружения. Местное население укрывает бандитов и всячески тормозит ликвидацию банды». [56].
 
Володимир СТЕЦЮК 

Фото автора

Далі буде.
 
Джерело: Володимир Стецюк. Докір повстанців односельцям отамана Степового-Блакитного http://ukrchas.com/statty/1553-dokr-povstancv-odnoselcyam-otamana-stepovogo-blakitnogo.html

P.S. Продовжується збір коштів на спорудження в Кривому Розі пам'ятника видатному діячеві українського визвольного руху, Головному отаману Холодного Яру Костю Пестушку (Степовому-Блакитному). Підтримати проєкт можна посильними внесками шляхом перерахунку коштів на поточний рахунок ГО «Громадський клуб «Український час»:

П/р № UA353510050000026008878996198
у відділенні АТ «УКРСИББАНК» в м. Кривий Ріг,
МФО 351005, Ідентифікаційний код 43502775

 або на корпоративну платіжну картку:

 UKRSIBBANK BNP PARIBAS GROUP
 5582 5920 7520 0189

Віддаймо належну шану тим, завдяки кому ми не забули про волю!

 Меморіал Визвольного Руху
ГО «Громадський клуб «Український час»

Теги: Криворіжжя повстанство Іванов-Тишанін отаман загін Ганнівка нартеатр Степовий-Блакитний Братолюбівка Варварівка Гурівкашаблоны для dle 11.2
Додати коментар