«ЧП» не районного масштабу

Місцеві вибори на тлі корупційного відкату і дитячої порнографії

У Кривому Розі після конфлікту з очільником району директора школи звинуватили в педофілії та розповсюдженні дитячої порнографії. Однак за шкільного керівника стали горою батьки і діти. 


 

Зруйнована схема відкату 

Ця історія розпочалася ще в березні минулого року в кабінеті голови Інгулецької районної в місті Кривому Розі ради С.В. Жеребила. За словами директора 115-ї загальноосвітньої школи Сергія Плотнікова, саме тоді його навчальний заклад подав заявку на участь у конкурсі «Громадський бюджет» з проєктом «Арт-майданчик «Безпечне дозвілля», який був зрештою визнаний найкращим. При загальному кошторисі даного проєкту в 1 млн. 244,5 тис. грн. школі належало внести на його реалізацію лише 70 тис. грн. власних коштів, решта мала надійти з «Громадського бюджету» Криворізького міськвиконкому.

Як стверджує Сергій Плотніков, районна влада відразу вирішила, що реалізовувати даний шкільний проєкт має саме вона і щоби директор школи жодного впливу на це не мав. Зрештою коли впертий шкільний керівник заявив, що на ввіреній йому території школи господарюватиме саме він і відповідно нестиме за це повну відповідальність, його спробували тоді втягнути в оборудку.

За словами Сергія Плотнікова, під час різкої розмови в кабінеті голови райради С.В. Жеребило фактично дав зрозуміти, що кошторис проєкту насправді мав би складати щонайменше 2,5 млн грн., тому при існуючому кошторисі обсяги робіт варто було б зменшити вдвічі. Простіше кажучи, щоби заощадити кошти для так званого «відкату». Однак піти на таку корупційну оборудку директор школи категорично відмовився, сказавши, що на шкільній території саме йому, а не комусь іншому, доведеться дивитися в очі вчителям, учням та їхнім батькам. Коли ж під тиском районного керівника відступати вже було нікуди, він тоді сів і  написав заяву на звільнення.

Сергій Плотніков (в центрі) з батьками учнів на впорядкуванні шкільної території, 
коли «квадратне котили, а кругле – носили»

І тут у цю історію втрутились колеги і батьки школярів. Дізнавшись про подану директором школи заяву на звільнення, вчителі та батьки запрошують його на зустріч і кажуть: «Ми з вами, забирайте заяву». Побачивши чергу батьків, які вишикувалися на підписання звернення на його підтримку, Сергій Володимирович був ошелешений. Під зверненням підписалося 400 осіб! Знехтувати такою довірою батьків, звісно, він не міг і таки відкликав заяву. Таким чином його протистояння з керівником районної влади продовжилося.

Після конфлікту з головою райради, який заявив, що проєкт по 115-й школі реалізовуватись не буде, а передбачені на це кошти переведуть на інші потреби району, хоча фінансування з «Громадського бюджету» передбачає виключно цільове їх використання, треба було вирішувати, як діяти далі й що робити з коштами, зібраними школою на власний внесок. Сергій Плотніков скликав педколектив і батьківський актив і сказав, що бачить три варіанти виходу з ситуації, яка склалася: роздати зібрані 70 тисяч гривень й забути про проєкт; зробити на зібрану суму щось у школі або продовжувати боротись. У відповідь пролунало: «Продовжуємо боротись».

 
Папка на мільйон

На опального директора школи у районному керівному кабінеті було заведено згодом спеціальну папку, яку Сергій Плотніков зі своїми однодумцями став жартома називати «папкою на мільйон». По мірі подальшої роботи над втіленням проєкту шкільного будівництва ця папка товщала й відповідно арсенал протидії директору школи неухильно збільшувався. Постійний адміністративний тиск і «палки в колеса», умисний підпал на території школи і погрози щодо наступних неприємностей. Однією з таких неприємностей стало непродовження з Сергієм Плотніковим контракту, який протягом семи років його роботи на посаді директора просто автоматично пролонгували, а в 2019-му повідомили, що продовжувати вже не будуть.

31 серпня минулого року на той час вже колишньому директору 115-ї школи повернули трудову книжку. Однак виконувачка обов’язків директора влаштувала його на вакантну тоді посаду заступника. Окрім цього він почав вести уроки інформатики. А в жовтні було оголошено конкурсний відбір на посаду директора школи. І  знову ж таки за наполяганням колег і батьків школярів Сергій Володимирович також вирішує взяти в ньому участь, ставши одним з чотирьох претендентів.

Розмова з батьками

Розуміючи, що керівник району зробить усе, щоби протягнути на посаду директора саме свою людину, батьки школярів звертаються до депутатки Криворізької міськради від однієї з опозиційних політичних сил до діючої в місті влади, досвідченого юриста Світлани Сови, щоби та прослідкувала за дотриманням процедури проведення конкурсу і забезпеченням прозорості конкурсного відбору. І Сергій Плотніков, незважаючи на шалений тиск,  залякування членів конкурсної комісії і шельмування його імені в публічному та інформаційному середовищах, таки стає переможцем, набравши максимальну кількість балів.

Слід зауважити, що увесь цей час, навіть тоді, коли вже не був директором школи,  Плотніков продовжував займатися шкільним будівництвом. Створена батьківським активом ініціативна група слідкувала за реалізацією проєкту й сприяла його успішному завершенню. Школі пощастило з проєктантами і підрядниками, які виявилися добросовісними й порядними. Тож витрати на будівництво у підсумку склали всього 700 тис. грн. Решта коштів, передбачених на реалізацію проєкту, була перенесена на поточний рік для проведення подальшого благоустрою школи, закупівлі необхідного обладнання тощо.

Однак обіцяні Плотнікову неприємності продовжувалися. До департаменту освіти Криворізького міськвиконкому надходили скарги на його адресу. Під час конкурсу і в ході будівництва проти нього було розгорнуто брудну інформаційну кампанію. У соцмережах регулярно з’являлася чорнуха, де його називали горе-директором, корупціонером, який займається поборами з учителів і батьків. Зрештою, за словами опального директора, до нього дійшла інформация, що в районній раді та районному відділі освіти було дано неформальну вказівку: «115-й школі нічим не допомагати». Хоча на допомогу району в школі не особливо й розраховували, головне, як постійно зазначав у таких випадках Сергій Володимирович, щоби не заважали.


За межею

Під час відкритого протистояння з керівником району, особливо після перемоги у конкурсному відборі й відновлення на посаді директора, до Сергія Плотнікова все частіше стали звертатися з запитаннями, чи він, бува, не збирається йти на місцеві вибори у якості кандидата в депутати районної чи міської ради? На що він спочатку здивовано, а чим далі – більш роздратовано відповідав, мовляв, яке депутатство – у мене школа, у розпалі шкільне будівництво та ще й затяжна війна з районним керівництвом… Але що б він не говорив, у головному кабінеті району в ньому вже побачили суперника і серйозного опонента. І це фактично був вирок. Наближалися місцеві вибори, і за усталеною традицією владний простір мав бути жорстко зачищений від будь-яких загроз для чинної влади.
 
«Чесно кажучи, я очікував і фізичної розправи, – говорить Сергій Плотніков, – однак усе поки-що звелося до відкриття проти мене кримінального провадження».

Його звинуватили в розповсюдженні дитячої порнографії, а в фейсбучній групі «Типичный Кривой Рог» приплели ще й педофілію. Про таку небезпеку його попереджали ще восени минулого року – у розпал директорського конкурсу. Саме тоді у соцмережах вперше з’явилися фотозображення оголеної учениці з його школи. За словами Сергія Плотнікова, після того випадку соціальним педагогом було проведено бесіду з дівчиною та її мамою, поставили до відома про цей випадок і ювенальну превенцію. Як з’ясувалося, дівчину шантажували й вона мусила сама себе фотографувати в оголеному вигляді й відсилати фото шантажистам. Однак тоді подавати заяву в поліцію про злочин мама дівчини відмовилася.

Згодом у вже згадуваній фейсбучній групі «Типичный Кривой Рог» стали з‘являтися наклепи, в яких скандальні фото оголоненої дівчини напряму пов’язувалися з директором школи. (На сьогодні ці публікації в групі видалені). Сергій Плотніков з сумом наводить зразки з тих брудних дописів про «фотографический скандал», «не в меру развитую девочку» и «горе-директора, который опять рвётся в директорское кресло…».

І ось друга хвиля порноскандалу. Це сталося вже навесні поточного року в розпал карантину. Соціальний педагог надіслала Сергію Плотнікову скріншот із зображенням оголеної учениці, яке знову гуляло у соцмережах. Знову профілактична робота в класі, батьки, ювенальна превенція районної поліції…

Зрозумівши, хто саме цим займається, розганяючи інформаційні хвилі непристойності, а це один із його знайомих, близький до голови району, обурений директор пише йому послання. Вимагаючи припинити ганебну гру з непристойними фото дитини й апелюючи до батьківських почуттів знайомого, він пише йому про трагедію дівчини, як педагоги намагаються вивести її з депресії… «Ти милиш мотузку для цієї дівчинки поки вони в’яжуть їй петлю. …Хочете  мочити мене – мочіть, але втягувати в це дитину – за межею», – завершує Плотніков своє відчайдушне послання і прикріпивши до нього скріншот із зображенням, про яке йшла мова, відсилає все це в Месенджер адресата.

Як з’ясується згодом, саме цей надісланий скріншот і стане приводом для звинувачення опального директора у розповсюдженні дитячої порнографії. Адресат йому відповів, що до розповсюдження фотозображень не має жодного відношення і що йому дуже шкода дівчину… І відразу ж написав заяву в прокуратуру, звинувативши в розповсюдженні порнографії саме Сергія Плотнікова. За цією заявою на початку серпня 2020 року поліцією було відкрито кримінальне провадження, й відомості про те, що директор школи нібито розповсюджує порнографію, внесли до ЄРДР.

У шкільному кабінеті звинуваченого у розповсюдженні порнографії директора, у нього вдома і навіть у його мами провели обшуки. Шукали комп’ютерну техніку, яка мала належати «зловмиснику». Вдома вилучили його телефон, системний блок зі стаціонарного комп’ютера, один старенький ноутбук і непрацюючий шкільний ноутбук, узятий ним для ремонту. У школі вилучили два системні блоки й один жорсткий диск. У мами нічого підозрілого не виявили. На все вилучене майно наклали арешт і до останнього часу воно припадало пилом десь у кабінеті слідчого.

Проте події в мережі Інтернету розвивалися більш динамічно. Інформаційні атаки продовжувалися. В одному з дошкульних дописів, який згодом також було видалено, цинічно повідомлялося: «В криворожской школе появился директор-педофил и это уже почти официально». Як для директора школи, страшнішої події і страшнішого звинувачення годі було й шукати. Від такого удару встояв би далеко не кожен. Але він встояв і продовжує боротися разом з тими, хто в нього повірив і підтримав, – з колегами, батьками школярів і небайдужими людьми, яким набридло жити в умовах суцільної кругової поруки в системі місцевої влади, тотального корупційного відкату. …І повного відкату совісті та моралі.


«За що так не люблять наших дітей?»

Після відкриття кримінального провадження у серпні 2020 року Сергій Плотніков скликав  прес-конференцію, яка відбулася на таки збудованому на той час шкільному майданчику. Відкриваючи прес-конференцію, на яку окрім журналістів прийшли вчителі, батьки учнів, громадські активісти району, він заявив чесно й відверто: «Жодному з вас мені не соромно дивитися в очі, бо я ні в чому не винен. Всі звинувачення, висунуті проти мене і які зараз поширюються в мережі Інтернет, – абсолютна брехня і маніпуляції».

Про це говорив на прес-конференції і адвокат Сергія Плотнікова Дмитро Уманець, який зазначив, що матеріали кримінального провадження, відкритого проти його клієнта за ст. 301 ч. 1 КК України (виготовлення, зберігання та розповсюдження матеріалів порнографічного характеру), не мають жодних перспектив бути переданими до суду. На думку правника, обставини, за якими було відкрито дане кримінальне провадження, не дозволяють правомірно й обґрунтовано повідомити про підозру у скоєнні злочину, передбаченого вказаною статтею. Однак адвокат висловив упевненість у тому, що суд таки відбудеться, але не над його підопічним, а над тими, хто влаштував його кримінальне переслідування виключно за політичними мотивами, пов’язаними з бажанням одночасно позбутися незручного директора школи і можливого суперника на майбутніх місцевих виборах.
 
 Про Сергія Плотнікова як про мудру й порядну людину говорили на прес-конференції вчителі і батьки, зазначаючи, що з його приходом у 2012 році на директорську посаду школа змінила не лише свій зовнішній вигляд, а й внутрішній зміст. Говорили, що його боготворять учні й поважають батьки, бо він не лише директор, а справжній господар, не кабінетний працівник, а вмілий вихователь і практик, який, коли треба, може засукати рукава й працювати разом з усіма, як це було на будівництві шкільного майданчика.

«Скажіть мені, за що так не люблять наших дітей? – емоційно звернулася до присутніх на прес-конференції мама одного з учнів школи. – Чому людині, яка дуже відповідальна, яка так хвилюється за кожну дитину, ніби це його власні діти, постійно чинять якісь перепони – то в шкільному будівництві, то на конкурсі директорів, а відкриття карної справи за надуманими й абсолютно дикими звинуваченнями – то взагалі катастрофа! Це знущання над нашими дітьми і всіма нами!»

Творча робота у школі та в житті

Від імені вчителів і батьків учнів загальноосвітньої школи №115 на прес-конференції було оголошено текст звернення до керівника Криворізької міської прокуратури №1 А.П. Рибалка з вимогою припинити правове свавілля проти директора школи С.В. Плотнікова, який намагався усунути неподобство з поширенням в мережі Інтернет непристойного фото своєї учениці й виявився єдиним посадовцем, що став на захист дитини. Натомість правоохоронним органам до цього часу чомусь було байдуже, що зображення з оголеною школяркою кілька місяців поспіль поширювалося в мережі й гуляло по всьому мікрорайону. Власне, гуляє воно й сьогодні, але переслідують не справжніх винуватців цього брудного шабашу, а людину, яка намагалася його зупинити.

Вчителі школи закликали якнайшвидше покласти край цьому абсурдному дійству, адже за цим брудом спостерігають діти, вони про це говорять і на таких брудних справах вчаться. «Ми хочемо працювати в школі спокійно, врівноважено, як це було раніше. Хочемо спілкуватися з батьками в питаннях успішності і виховання дітей, а не з приводу таких проблем, які виникли в школі у зв’язку з цим інцидентом», – звертаються вони до тих, хто сьогодні наділений владою і прагне зберегти її за буд-яку ціну. Навіть ціною аморального впливу на дітей і використання їх у своїх брудних цілях. Тобто такі неприпустимі украй негативні дії невідворотно програмують і подальші нездорові відносини серед дітей і підлітків, позбавляючи їх гідного майбутнього.
 
Чи почують?

 
Війна на освітньому електоральному полі 

Ні для кого не є секретом, що освітні заклади завжди були благодатним електоральним полем для чинної влади, яка постійно збирала на ньому необхідні для перемоги відсотки голосів місцевих виборців. І те, що виборчі дільниці розташовуються переважно в школах, директори зазвичай стають головами дільничних комісій, а вчителі – членами цих комісій і безпосередньо беруть участь у підрахунку голосів по завершенні голосування, є ледве не ритуальною ознакою «демократичного» виборчого процесу в Україні.

Саме тому ставлення міської і районної влади до освітніх закладів і безпосередньо до директорів шкіл особливе і ця особливість у першу чергу проявляється в намаганні можновладців мати над ними повний контроль. За словами директора 115-ї школи Сергія Плотнікова, під таким беззастережним владним контролем перебуває більшість керівників загальноосвітніх навчальних закладів міста і зокрема Інгулецького району. Як зазначає Сергій Плотніков, зробити того чи іншого директора слухняним виконавцем дуже просто, скажімо, перевівши його в статус виконувача обов’язків, у якому перебувають наразі чимало його колег. І далеко не кожен здатен піти, як він, проти існуючої системи. Принаймні кримінальне провадження, як метод покарання відступників, у Кривому Розі відкрили на сьогодні лише проти нього і ще одного директора школи.

Чи можна якимось чином зламати цю кріпосну систему в міській освіті? Сергій Плотніков відповідає на це запитання одним словом: «Легко!» На його думку, для цього достатньо зробити прозорими конкурсні відбори на посади директорів і забезпечити реальну адміністративно-фінансову самостійність навчальним закладам. «І тоді така абсолютно непотрібна надбудова, як районний відділ освіти, відпаде сама собою», – запевняє Сергій Володимирович. За його словами, саме цього й очікує переважна більшість керівників освітніх закладів і місцевого учительства, і з отриманням такої елементарної, але дуже необхідної свободи у пострадянській освіті зрештою й відбудеться ментальна зміна поколінь.

Шкільний арт-майданчик «Безпечне дозвілля»

Саме з цією метою Сергій Плотніков й вирішив таки йти на місцеві вибори кандидатом в депутати Інгулецької районної в місті ради та Криворізької міськради від опозиційної політичної партії «Сила людей». Каже: «Карною справою допекли остаточно». Ідуть на вибори і його супротивники. Нині діючий голова Інгулецької ради Сергій Жеребило, до речі, за першою освітою також педагог, балотується кандидатом у депутати цієї ж райради і міської ради від партії діючого міського голови – «Блоку Вілкула «Українська перспектива». Його кум Руслан Шамрін, за заявою якого було відкрито кримінальне провадження у справі звинувачення Сергія Плотнікова в розповсюдженні порнографії, балотується кандидатом в депутати Криворізької міської ради від провладної політичної партії «Слуга народу».

Нещодавно Сергій Плотніков в чергове офіційно викликав свого візаві на публічні дебати, які мали відбутися 18 жовтня. Однак поставити усі крапки над і не судилося – його тезка Сергій Жеребило на поєдинок і цього разу, на жаль, не з’явився, приславши замість себе, за словами Плотнікова, тітушок, які намагалися зірвати своїми недолугими запитаннями його вимушений сольний виступ.

За дивним збігом обставин після короткої паузи у тривалій війні між керівником Інгулецького району та директором 115-ї загальноосвітньої школи тимчасове затишшя напередодні виборів знову порушили скандальні події у місцевому підлітковому середовищі. Як стало відомо, підлітками в масках весь мікрорайон Південного гірничозбагачувального комбінату нещодавно було заклеєно листівками, в яких 115-та школа фігурує як розплідник порнографії. Таким чином знову ж таки завдяки підліткам брудна кампанія з віртуального інтернет-простору перемістилася безпосередньо в міський простір окремо взятого району.

Колись наприкінці 80-х років Кривий Ріг зажив сумної слави як місто підліткових воєн так званих «бігунів», що напередодні першої хвилі комерціалізації відвойовували сфери впливу, як виявилося, для дорослих дядь. Згодом у лихі 90-ті «бігуни» подорослішали і стали рекетирами, потім – бізнесменами, а в більш поважному віці прийшли у владу. Невже все повторюється спочатку?

Володимир Стецюк

Фото з шкільного архіву

Теги: Вибори КривийРіг Інгулецький_район Жеребило школа115 Плотніков відкат звинувачення порнографія кримінальне_провадження прес-конференціяшаблоны для dle 11.2
Додати коментар