«Дєнь горада» з підтекстом «Путін пріді!»

Про фейкову дату і реальні потреби онкохворих дітей

25 травня Кривий Ріг святкуватиме 244-ту річницю від дня заснування. День міста криворіжці традиційно відзначатимуть цілою низкою святкових заходів з «народними гуляннями» і масштабним концертом із залученням великої кількості популярних артистів. Згідно з оприлюдненою святковою програмою у концерті візьмуть участь відомі гурти і виконавці: ТіК, БЕZ ОБМЕЖЕНЬ, Ірина Білик, Катя Бужинська, Тоня Матвієнко, Арсен Мірзоян, TAYANNA, Брати Яремчуки, а також шоу барабанщиків RhythmMen.

 
При цьому слід зауважити, що цього року традиційному міському святу передувала протестна акція батьків онкохворих дітей і небайдужих криворіжців «#Я не святкую», учасники якої вимагали від міської влади перенаправлення коштів, передбачених для святкування Дня міста, на нагальні лікувальні потреби маленьких пацієнтів міських лікарень і місцевого онкодиспансеру. Як відомо, Кривий Ріг є лідером в області й загалом в Україні за кількістю онкохворих. Смертність у місті більше ніж вдвічі перевищує народжуваність (приміром, у 2018 році народилося 4796, а померло 10748 осіб). Відтак і кількість населення постійно скорочується.   

Однак витягнуті з міського бюджету святкові кошти віддати на допомогу онкохворим дітям Криворізька міська рада, на жаль, не спромоглася. Не зважаючи на те, що е-петиція щодо перенаправлення зазначених коштів набрала необхідну кількість голосів криворіжців і її мали розглянути на нещодавній сесії Криворізької міськради, яка відбулася 22 травня, дане питання до порядку денного пленарного засідання чомусь не включили. Як пояснив секретар міськради Сергій Маляренко, розгляд петиції запланували на 29 травня. Тобто це може статися вже після святкування Дня міста, а відтак і кошти, виділені на проведення святкових заходів, звісно, будуть витрачені.


Пропозиція ж частини депутатів з опозиційного демократичного табору все ж таки розглянути петицію на засіданні сесії 22 травня достатньої підтримки у сесійній залі, на жаль, не отримала, оскільки правляча більшість з так званого Опоблоку її традиційно проігнорувала. Не дало необхідної кількості голосів і голосування за чергу денну в цілому, тому криворізький міський голова Юрій Вілкул оголосив перерву в роботі сесії до того часу, коли депутати «визначаться». Під вигуки «Ганьба!» обранці міської громади залишали сесійну залу, біля якої з плакатами «Я не святкую День міста!» стояли ображені батьки онкохворих дітей і небайдужі криворіжці, які прийшли того дня підтримати свою петицію.


Отже, традиційно гучне міське свято таки відбудеться… Не зважаючи на протести, неоголошену війну, яка триває на сході країни, майже щодня забираючи життя українських громадян, у тім числі й криворіжців… Не зважаючи на безліч проблем соціального характеру, зокрема й надзвичайно гостру проблему з забезпеченням лікування онкохворих дітей…

Слід нагадати, що згідно з результатами тендеру, який відбувся у системі держзакупівель Prozorro щодо отримання послуг з організації проведення святкового заходу, присвяченого 244-й річниці з дня заснування міста Кривий Ріг, Управління культури виконкому Криворізької міської ради має виплатити 4 млн 76 тисяч гривень фізичній особі підприємниці Кучер Олені Олександрівні.


Разом з тим варто вказати на ще одну досить серйозну обставину, з огляду на яку бізнес проект міської влади під кодовою назвою «дєнь горада» видається ще більш цинічним явищем та ще й з досить підступним ідеологічним підтекстом.

Справа в тім, що так званий День міста відзначається за встановленою ще у радянський період фейковою датою, яка насправді не має відношення ні до дати заснування Кривого Рогу як поселення, ні до дати проголошення його містом, а є лише датою заснування поштової станції, відкритої поблизу козацького зимівника 8 травня (27 квітня за старим стилем) 1775 року. Тобто взявши саме цю дату за точку відліку у літочисленні населеного пункту, його штучно прив'язали до періоду колонізації краю Російською імперією. Отже гучно відзначаючи сьогодні 244-ту річницю Кривого Рогу, а не, скажімо, 369-ту, адже виникнення його як населеного пункту історики пов'язують з серединою 17 сторіччя, криворіжці таким чином визнають той факт, що його нібито заснували російські колоністи, які на руїнах Запорозької Січі утворили Новоросію, а не волелюбні запорожці зі славетної козацької республіки, яка сторіччями існувала до цього на землях вольностей запорозьких.

Пам'ятник засновнику міста легендарному козаку Рогу

Власне такі суперечності у літочисленні властиві не лише Кривому Рогу, а й багатьом іншим населеним пунктам, заснованим на теренах колишньої Запорозької Січі, але після входження цих земель до складу Російської імперії історію їхнього заснування почали пов’язувати виключно з періодом російської колонізації краю. Саме тому за ініціативи Українського інституту національної пам’яті розпочато публічну дискусію щодо необхідності започаткування в Україні процесу деколонізації. Одним із важливих аспектів даного процесу має стати передатування цілої низки українських історичних міст більш давнього походження. До числа таких міст, заснованих значно раніше, ніж наприкінці 18 століття, зокрема Одеси, Маріуполя, Дніпра, Павлограда, безумовно належить і Кривий Ріг, а відтак наразі розглядається питання щодо перегляду і його дати заснування.

Переглядається дата народження Кривого Рогу

Натомість місцева влада, використовуючи чималі кошти криворіжців, продовжує з неабияким розмахом відзначати підмінену дату заснування Кривого Рогу. І мало хто замислюється над тим, що кожне таке святкування чергової фейкової річниці є по суті завуальованим знаком «Путін пріді»… Адже таким чином фактично визнається російське походження міста, хоча воно насправді має козацьке коріння. А звідси й безпідставні територіальні претензії з боку московського агресора, який знову приміряє до України свій колоніальний проект «Новоросія».

Володимир Стецюк

Фото автора та з відкритих джерел
 
Теги: КривийРіг Деньміста кошти петиція сесія дата фейкова Новоросіяшаблоны для dle 11.2