Про вірність землі і сказанням

Знаний кобзар, бандурист і лірник, лідер гурту «Хорея Козацька», Народний артист України Тарас Компаніченко представив криворіжцям незвичайну музичну програму. 
 
Тарас Компаніченко

У рамках відкритих зустрічей з відомими пластунами, які проходять у форматі PlasTalks, із програмою «Вірність землі і сказанням» Кривий Ріг відвідав знаний музикант, дослідник і популяризатор старовинної української музики Тарас Компаніченко. Окрім пластунів осередку «Станиця Кривий Ріг», до яких Тарас Компаніченко, як старший пластун-сеньйор прибув на зустріч, з цією незвичайною програмою змогли познайомитись також викладачі та студенти історичного факультету Криворізького державного педагогічного університету і Криворізького виробничо-навчального центру.

Зустріч з криворізькими пластунами

Учасники цих незабутніх зустрічей з відомим музикантом отримали унікальну нагоду здійснити екскурс в українську музичну минувшину. У формі своєрідної лекції-концерту дослідник і почасти реставратор старовинних музичних артефактів фактично знайомить слухачів з українською пісенною історією, починаючи з доби середньовіччя і завершуючи періодом Української революції початку минулого сторіччя та сучасністю.

Ілюструючи свої оповіді про історичну музичну спадщину, яку творили українці на різних етапах своєї одвічної боротьби за рідну землю і волю, Тарас Компаніченко виконує фрагменти епічних творів з Галицько-Волинського літопису про битву на Калці та із Західноруського літопису про Свидригайла, а також музичні твори про поразку Вітовта на Ворсклі та про князів Острозьких. У виконанні кобзаря у програмі прозвучав зокрема геральдичний твір на честь Святополка-Четвертинського, вірші з козацького літопису Григорія Грабянки, пісні Івана Мазепи та Григорія Сковороди. І на завершення лунає «Український революційний марш», «Шаліте, шаліте, скажені кати», український варіант «Марсельєзи», «Інтернаціонал по-новому», пісня про Симона Петлюру «Лицар волі» та написані автором сучасні твори «Дума про Савур-Могилу» і балада «Азов» – 2014 рік», присвячені нинішнім захисникам України.

Фрагмент епічного твору з Галицько-Волинського літопису про битву на Калці.


«Войська Запорозького Воїн знаменитий...» («На герб козака з мушкетом»).


De Libertate. Текст: Григорій Сковорода, Тарас Компаніченко. Музика: Тарас Компаніченко


«Азов» – 2014 рік» – слова і музика Тараса Компаніченка


Пояснюючи назву своєї дивовижної програми, Тарас Компаніченко стверджує, що саме такий напис «Вірність землі і сказанням» викарбуваний на шаблі перського типу доби Хмельниччини. «Як на мене, це дуже важливе гасло, яке показує, що в ХVII сторіччі українці не лише воювали проти своїх гнобителів-латифундистів і магнатів за свої селянські привілеї та віру православну, а й мали досить високу національну свідомість», – говорить нащадок депортованих козаків Глухівського повіту, кобзар, бандурист і лірник. На його думку, нащадкам славних героїчних попередників сьогодні дуже не вистачає ретрансляторів, які б поширювали для всього українського загалу історичну правду, здобуту істориками. «Саме осмислення цієї історичної правди дозволить нам твердіше стати на своїй землі, відчувши себе представниками народу, який завжди боровся за ті ж ідеали, за ті ж цінності, які ми відстоюємо й нині. І це не мітологія, не те, що ми хочемо щось вигадати, а воно так є», – підкреслив дослідник унікальних музичних артефактів нашого історичного минулого.

 
«В оточенні лицарських гербів України ми слухали створені у старосвітському ключі старовинні балади в абсолютній тиші, яка по завершенні вибухнула аплодисментами. В дивовижні часи ми живемо. Поруч ходять і впливають на нас українські герої. Самоідентифікація українців триває», – написали після зустрічі з відомим кобзарем, бандуристом і лірником студенти історичного факультету КДПУ на сторінці свого вузівського сайту.

Криворізькі зустрічі з Тарасом Компаніченком відбулися за сприяння Національної скаутської організації «Пласт». Усі виручені кошти від продажу квитків на ці заходи підуть на розвиток Пласту на Сході та Півдні України.

Слід зауважити, що нещодавно президентом України Володимиром Зеленським було заветовано закон про підтримку Пласту й відправлено на доопрацювання до Верховної Ради. Як зазначається на сайті Національної скаутської організації, щоби не входити у політичний контекст, її провід закликав народних депутатів України не включати в оновлений законопроект норму про фінансову підтримку організації з державного бюджету. Відтак вперше за останні роки Пласт залишився без стабільної державної підтримки. За відсутністю необхідних ресурсів подальший інституційний розвиток найбільшої в Україні молодіжної організації, яка у 137-ми пластових осередках, що наразі працюють у 23-х областях України, нараховує понад 8 тисяч пластунів різного віку, залишається під великим питанням. 23 жовтня на прес-конференції керівництва та приятелів «Пласту», скликаній з приводу фінансування організації на 2020 рік, було оголошено про початок фандрайзингової кампанії на 10,5 мільйонів гривень. Залучені кошти планується використати на підготувку волонтерів-виховників і створення нових осередків Пласту.

Володимир Стецюк

Фото та відео автора 

Теги: Компаніченко PlasTalks КривийРіг Пласт зустріч програма спадщинашаблоны для dle 11.2
Додати коментар