У Кривому Розі збудують унікальний скансен стародавніх святилищ

Незвичайне видання презентував у Міжнародний день музеїв знаний на Криворіжжі дослідник минувшини – археолог, історик і краєзнавець, Заслужений працівник культури України Олександр Мельник. Представлена ним у Криворізькому історико-краєзнавчому музеї книга «Святилища Криворіжжя» є першою спробою узагальнення сторічного досвіду археологічних досліджень культових пам’яток степового краю.

 

Починаючи з 1907 року, в ході археологічних розкопок на Криворіжжі було досліджено більше трьох десятків стародавніх святилищ. Тож здобута безцінна інформація про особливості й типи стародавніх об’єктів релігійного призначення, а відтак і про характер священнодійств, які відображають певною мірою й космогонічні уявлення та світогляд тогочасного населення краю, є унікальним спадком нашої прадавньої духовної культури.


Як зазначає Олександр Мельник, для аналізу в книзі подано 30 культових об’єктів, по яких зібрано на сьогодні найбільше інформації. Хронологічно представлені пам’ятки охоплюють період майже у п’ять тисяч років, починаючи з кінця ІV тисячоліття до нашої ери, й до 13 сторіччя нашої ери. Спираючись на ведичну літературу, зокрема на «Ріґведу», де найбільш повно відображена міфологія ведичної епохи з її дивовижним образом світу і світом образів стародавньої релігії, образами богів і священними символами, аналоги яких зафіксовано й на культових пам’ятках Криворіжжя, автор пропонує свою версію реконструкції святилищ і деяких обрядів. Значна увага також приділяється в книзі космогонічним сюжетам, пов’язаним з релігійними уявленнями населення доісторичного періоду України, країн Європи, Передньої Азії та Індії, яке ототожнюється з давніми аріями.


Дослідження супроводжується кольоровими ілюстраціями – реконструкціями святилищ, з максимально можливою деталізацією майстерно відтвореними в форматі 3D головним інженером Криворізького історико-краєзнавчого музею Сергієм Чернявським.

 
У книзі також представлений гіпотетичний проект майбутнього скансену – музейного комплексу просто неба, де й будуть відтворені в реальних розмірах досліджені культові об’єкти стародавнього часу. Такий музейний комплекс, про створення якого вже прийняте відповідне рішення Криворізькою міськрадою, надасть можливість мешканцям і гостям Кривого Рогу протягом кількагодинної мандрівки у світ стародавніх релігійних култьтів  ознайомитися з пам’ятками доісторичної духовної культури, безпосередньо доторкнутися до відтворених культових споруд й осягнути глибини їхнього сакрального змісту.

 
За словами Олександра Мельника, у разі реалізації даного проекту в Україні з’явиться унікальний музей просто неба, аналогів якому в світі поки що немає.

#КривийРіг #музей #Мельник #презентація #книга #святилища #скансен  

Володимир Стецюк

Фото авторашаблоны для dle 11.2
Додати коментар