Патріотична громадськість Кривого Рогу та області пропонує встановити пам’ятник героям повстанського руху

У виконкомі Криворізької міської ради зареєстровано листа на ім’я Криворізького міського голови Ю. Г. Вілкула «Щодо громадської ініціативи з відзначення 100-річчя антибільшовицького повстання в Кривому Розі й встановлення першого на Криворіжжі пам’ятника борцям за вільну Україну».

 
 
                                                                   Шановний Юрію Григоровичу!

Звертаємось до Вас із громадською ініціативою з приводу вшанування знаменної дати. Наближається 100-річчя антибільшовицького повстання, яке спалахнуло в Кривому Розі під проводом Костя Пестушка (Степового-Блакитного) 12 травня 1920 року. Це була одна із яскравих сторінок періоду Української революції 1917 – 1921 рр., коли наші прадіди відчайдушно виборювали своє право на побудову Української незалежної держави. В період криворізького повстання почала формуватися легендарна повстанська Степова дивізія, яка невдовзі стала однією з основних ударних сил повстанського руху, а її командира, Костя Пестушка (Степового-Блакитного), було обрано Головним отаманом Холодного Яру.

Портрет Костя Пестушка (Степового-Блакитного) роботи криворізького 
художника Олександра Канібора (молодшого)

Завдяки працям дослідника визвольного руху, президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля, публікаціям місцевих істориків і журналістів ця повернута із забуття історична постать набула неабиякої популярності серед криворізької патріотично налаштованої молоді й студентства.

Прапор криворізьких ультрас з портретом Костя Пестушка на трибунах стадіону "Металург"

Марш криворізької патріотичної молоді з портретом Костя Пестушка, травень 2012 р.
Встановлення громадськістю памятної дошки неподалік від місця, де відбулося антибільшовицьке 
повстання під проводом Костя Пестушка, яка простояла лише два дні, травень 2012 р. 

Торік з ініціативи громадськості та за підтримки Історичного клубу «Холодний Яр», Українського інституту національної пам’яті, а також Управління культури виконкому Криворізької міськради в рамках 100-річчя подій Української революції в Кривому Розі та на батьківщині Костя Пестушка – в селі Ганнівці Петрівського району Кіровоградської області широко відзначалася 120-та річниця від дня народження провідника повстанського руху.

Урочистості з нагоди 120-ї річниці від дня народження Костя Пестушка в актовій залі КДПУ. 
На сцені президент Історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль (сидить), кобзар Тарас Силенко 
і лідер гурту "Тінь Сонця" Сергій Василюк, лютий 2018 р. 

В урочистостях взяли участь учасники російсько-української війни 
та курсанти Криворізького військового ліцею

Під час ювілейних заходів було презентовано книгу відомого криворізького історика Олександра Мельника «Антибільшовицький рух опору на Криворіжжі (1919 – 1923)». Це, по суті, перше на сьогодні ґрунтовне історичне дослідження, проведене на основі вивчення значного масиву архівних документів та бібліографічних джерел, яке дозволяє зазирнути в буремне минуле Криворіжжя, що майже сторіччя тому було одним із найпотужніших центрів селянського повстанського руху.

Олександр Мельник презентує книгу «Антибільшовицький рух опору на Криворіжжі (1919 – 1923)»

 
З оприлюднених істориком архівних документів ми дізнаємося про овіяних легендами славних степових отаманів – Степового-Блакитного (Костя Пестушка), Григорія Іванова (Тишаніна), Чорного Ворона (Платона Черненка), Чорного Ворона (Миколу Скляра), Вовгуру (Гниненка), Родіона Федорченка, братів Клепачів, Ялисея Лютого, Михайла Мелашка, Свища та інших, які, звісно, фігурують у чекістських донесеннях і зведеннях як «бандити» і «злісні вороги» радянської влади. Зняти оце ганебне тавро більшовицьких окупантів з героїв українського визвольного руху й віддати їм належну шану і є сьогодні нашим першочерговим завданням.

Під час підготовки до ювілейного заходу на оргкомітеті виникла пропозиція про встановлення в Кривому Розі до сторіччя антибільшовицького повстання пам’ятника його провідникові Костю Пестушку, а на постаменті – меморіальної дошки з прізвищами всіх відомих криворізьких отаманів, які виборювали українську незалежність і чинили відчайдушний опір більшовицькому режиму як основи новітньої російської імперії радянського зразка.

Члени оргкомітету Тетяна Соловйова, Володимир Стецюк (голова), Петро Лисенко 
та Олександр Канібор (молодший) обговорюють концепцію майбутнього пам'ятника. 
Олександр Канібор представляє розроблений ним графічний макет, 2018 р.

Презентація макета майбутнього пам’ятника скульптором Олександром Канібором (старшим) 
у бібліотеці КДПУ, травень 2018 року

Ідеальним місцем для встановлення такого пам’ятника був би, на нашу думку, сквер поблизу Криворізького історико-краєзнавчого музею, де стояв пам’ятник криворізькому більшовику і чекісту Василю Валявку, який було демонтовано в ході декомунізації. Неподалік від цього місця і знаходився повітовий віськкомат, у якому спалахнуло антибільшовицьке повстання під проводом Пестушка.

Декомунізований постамент зі встановленими представниками 
криворізького козацтва меморіальними дошками на честь 
повстанського отамана Костя Пестушка (Степового-Блакитного) 
та повстанської Степової дивізії, лютий 2019 р.
 
Встановлення на місці пам’ятника катові-чекісту першого на Криворіжжі монумента героям українського визвольного руху стало б яскравим свідченням торжества історичної справедливості у нині незалежній Україні, за яку вони, власне, й боролися. Макет такого пам’ятника на прохання оргкомітету вже виготовлено криворізьким скульптором Олександром Канібором.


Один з варіантів макета майбутнього памятника Костю Пестушку (Степовому-Блакитному) 
роботи криворізького скульптора Олександра Канібора (старшого)

Скульптор Олександр Канібор (старший) обговорює можливе місце встановлення памятника 
з криворізьким архітектором Євгеном Головіним, березень 2019 р.

У разі погодження усіх необхідних у таких випадках формальностей пам’ятник цілком реально виготовити, встановити й урочисто відкрити до 100-річчя вищезгаданої історичної події. Він може бути виготовлений на благодійні кошти і пожертви членів криворізької громади.

Усвідомлюючи важливість державного і громадського чину в питанні належного вшанування 100-річчя подій Української революції на загальнодержавному і місцевому рівнях, криворізькі історики, краєзнавці, викладачі, журналісти, літератори, активісти патріотичних організацій міста створили оргкомітет, який розробив низку пам’ятних заходів, частину з яких було реалізовано під час минулорічного відзначення 120-ї річниці від дня народження Костя Пестушка, а інші, включаючи й виготовлення і встановлення пам’ятника, буде реалізовано до 100-річчя антибільшовицького повстання в Кривому Розі.

На думку членів оргкомітету, розроблені заходи дозволять не лише привернути увагу широкої громадськості до історичної постаті одного з героїв Української революції – нашого легендарного земляка, провідника селянського повстанського руху Костя Пестушка (Степового-Блакитного), а й глибше перейнятися історичною проблематикою того періоду, яка багато в чому дозволяє зрозуміти й проблематику сучасну. І це є надзвичайно важливим чинником для зміцнення єдності в українському суспільстві, військово-патріотичного виховання учнівської молоді, студентства, курсантів і військовослужбовців ЗСУ на прикладах героїв визвольної боротьби. Особливого значення та актуальності набуває правдива інформація про ці події сьогодні, коли у збройній боротьбі знову вирішується доля України й такі ж молоді хлопці мусять боронити свій народ і свою країну.

Представники патріотичних організацій області біля пам’ятника Костю Пестушку 
в його рідному селі Ганнівці, 9 лютого 2019 р.

Наразі на державному рівні відзначається 100-річчя подій Української революції. До знаменних історичних дат, які згідно з відповідною Постановою Верховної Ради мають відзначатися, Інститутом національної пам’яті буде включене й 100-річчя антибільшовицького повстання в Кривому Розі.  З огляду на вищезазначене та керуючись відповідними положеннями Указу Президента України №17/2016 від 22 січня 2016 року; розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 775-р та № 777-р щодо заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам'яті її учасників на період до 2021 року, пропонуємо розглянути питання щодо відзначення 100-річчя антибільшовицького повстання в Кривому Розі й встановлення першого на Криворіжжі пам’ятника Костю Пестушку (Степовому-Блакитному) та його соратникам у вказаному місці біля Криворізького історико-краєзнавчого музею.  
 
Члени громадського оргкомітету 
з відзначення 100-річчя подій Української революції у Кривому Розі:
 
Володимир СТЕЦЮК, журналіст, літератор, краєзнавець, член Історичного клубу «Холодний Яр»  – голова оргкомітету
 
члени оргкомітету:  
 
Тетяна Асадова, керівник Криворізького представництва ГО «Об’єднання українок «Яворина»
Ганна Віняр, директор бібліотеки КДПУ
Ігор Дедюхін, провідник ГО «Степ»
Олександр Канібор, член ГО «Цивільний корпус «Азов»
Роман Коваль, письменник, президент Історичного клубу «Холодний Яр»
Петро Лисенко, полковник, старший офіцер відділу інформаційно-пропагандистського забезпечення
Центру морально-психологічного забезпечення Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ
Олександр Мельник, заступник директора Криворізького історико-краєзнавчого музею,
історик, краєзнавець
Іван Найденко, журналіст, краєзнавець
Наталія Печеніна, зав. кафедри історії України та правознавства КДПУ, кандидат історичних наук
Тетяна Соловйова, голова Криворізької міської організації ВО «Свобода»
Василь Умриш, суддя ГО «Інгульська паланка Війська Запорозького Низового»
Роман Шляхтич, старший викладач кафедри історії України та правознавства
КДПУ, кандидат історичних наук
Сергій Штанько, отаман ГО «Інгульська паланка Війська Запорозького Низового»
 
Громадський актив міста Кривого Рогу:
 
Олександр Мельник, голова криворізької організації Конгресу Українських Націоналістів
Євгенія Федаш, голова КМО НРУ
М.В. Домнічев, отаман РГО «Інгульська паланка»
В.І. Боцманенко, старійшина РГО «Інгульська паланка»
Олександр Пошкуров, голова КБО «Асоціація ветеранів спецназу»
А.М. Пустовіт, сотник 14-ї резервної сотні Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор»
О.П. Бусень, голова ГО «Сприяння Збройним Силам України та Національної Гвардії України»
Василь Холод, голова Криворізької асоціації УБД та учасників АТО
В.В. Сафонов, голова ГО «Права молодь» 
Анатолій Панасенко, заступник голови ГО «Рух «Справедливий Кривбас» 
Валентина Тютюник, ГО «Ліга підприємців Кривого Рогу»
Т.А. Візниця, підприємець, громадська активістка
Лідія Лесуненко, громадська активістка
П.В. Марченко, громадський активіст
І.В. Костенко, громадська активістка, вдова добровольця, учасника бойових дій з позивним «Степовий»
 
Представники наукової, культурно-освітньої 
та творчої спільноти Кривого Рогу
 
В.В. Стецкевич, професор, доктор історичних наук
Т.В. Цимбал, професор, доктор філософських наук
О.І. Кожухар, кандидат історичних наук, доцент, зав. кафедри історї КДПУ
Т.В. Мак, кандидат історичних наук, доцент
В.В. Тітов, науковець, краєзнавець
Д.В. Войтович, вчитель історії та географії
Є.М. Головін, архітектор
О.О. Канібор, скульптор
В.В. Гриценко, письменник, член НСПУ
І.О. Доленник, поетеса, член НСПУ
І.І. Ловкова, журналіст
Жанна Ахмаєва, бібліотекар
Н.О. Степура, бібліотекар
Наталія Моісеєнкова, бібліотекар
Л.А. Чопенко, лікар
О.Д. Опода, пенсіонер
Тетяна Бухтоярова
Ірина Ластовецька
Людмила Матвійчук
 
Представники патріотичних організацій та патріоти Січеславщини
 
О.Є. Черненко, заступник голови ГО ТО «Золота паланка» (м. Дніпро)
Л.Г. Гармаш, ГО «Затопська Січ» (м. Нікополь)
О.А. Невеселий, голова ГО «Нова Січ» (м. Нікополь)
Л.І. Рокитянський, ГО «Козацька варта «Базавлуцька Січ» (м. Нікополь)
В.В. Певневець, «Старосамарська сотня Війська Запорозького Низового» (м. Дніпро)
О.М. Шелудько, «Старосамарська сотня Війська Запорозького Низового» (м. Дніпро)
В.Я. Мирончук, голова ГО «Козацька спадщина» (м. Дніпро)
В.О. Лахін, голова КБФ «Меморіал славетного кошового отамана Війська Запорозького Низового Івана Сірка»
С.О. Тищенко, ГФ «Національні дружини» (м. Павлоград)
Юрій Малімонов, хорунжий хорунжої служби ГФ «Національні дружини» (м. Дніпро)
В.С. Ключко, пенсіонер, односельчанин Костя Пестушка
І.І. Талайло, священик, адміністратор парафії св. Миколая Чудотворця УГКЦ у Кривому Розі


Фотокопії листа

 
 
Підготував Володимир Стецюк
 
Теги: КривийРіг громадськість пам’ятник отаман Пестушко(Степовий-Блакитний) лист Ю.Г.Вілкул
 шаблоны для dle 11.2
Додати коментар