Чи продається Кривбас?

«Кривбасс не продается», «Возьмешь Петину тыщу – оплатишь свою нищету» – підпільними листівками з такими гаслами заклеїли на 8 березня фактично весь Центрально-Міський район Кривого Рогу.

Повідомивши про це, громадський активіст і правозахисник Олександр Корнік зазначив, що лише на відстані 500 метрів нарахував близько 500 листівок, спрямованих проти одного з кандидатів у президенти України – нині діючого президента Петра Порошенка.

Правозахисник Олександр Корнік демонструє підпільну листівку

– Усі ці листівки не містять обов’язкової для політичної реклами інформації про замовника та виконавця, як того вимагає закон, – зазначає Олександр Корнік, – а відтак вони є незаконними, адже не мають вказівки на конкретний виборчий штаб, який їх розповсюджує, а отже й кошти на їх виготовлення використані, звісно, не з виборчого фонду того чи іншого кандидата, що є грубим порушенням виборчого законодавства. А кошти тут немалі.

За словами правозахисника, в середньому така листівка, надрукована на самоклейній основі, може коштувати до 100 гривень.


– Можете порахувати, які кошти були витрачені втаємниченими замовниками на виготовлення і поклейку листівок. Якщо уявити, що кожен погонний метр було фактично заклеєно 100-гривневою купюрою, то на 1 кілометр вийде 100 тисяч грн., витрачених на антирекламу проти одного з кандидатів. А тут мова йде далеко не про один кілометр, – наголошує правозахисник.

– Отже, про яку імовірну суму загалом може йти мова?

– Скажімо, якщо взяти відстань від одного кінця Кривого Рогу до іншого у 126 кілометрів, то матимемо 126 млн. гривень. Такої суми дійсно вистачило б на те, щоби видати по тисячі гривень кожному пенсіонеру Кривого Рогу.

– Але ж, як відомо, антирекламою покрили поки-що лише один Центрально-Міський район?

– І в такому разі витрати можна пропорційно співвіднести і з обсягом коштів, яких вистачило б і на пенсіонерів окремо взятого району.

Одна з підпільних листівок

– То кому сьогодні фінансово під силу запустити в межах району або міста таку масштабну технологію, як «Кривбасс не продается», і хто, на ваш погляд, може бути її замовником?

– Як ми знаємо, у виборчому процесі безпосередньо беруть наразі участь 39 кандидатів. Однак сказати, що це вигідно конкретно комусь із них, досить складно, але те, що це невигідно лише одному кандидату – Петру Порошенку, проти якого власне й запущено цю антирекламу, є цілком очевидним. Але тут варто мати на увазі й той факт, про який стало відомо з медійних джерел, що астрономічну для нас суму – майже 300 мільйонів доларів – виділило ФСБ якраз на те, щоби розхитати передвиборчу ситуацію в Україні й зробити її вибухонебезпечною.

– А чи є якась реакція правоохоронних органів на таке масштабне порушення виборчого законодавства?

– Зважаючи на те, що очільник МВС Арсен Аваков нещодавно заявив, мовляв, поліція поза політикою, а відтак буде утримувати виборчий процес у рамках українського законодавства, реакція мала би бути миттєвою. І не лише реакція, а й відповідне розслідування зі встановленням втаємничених замовників і виконавців цієї масштабної акції. Однак жодної реакції на те, що в порушення виборчого законодавства фактично весь район було заклеєно низькопробною антирекламою, від криворізької поліції ми, на жаль, поки що не почули, – заявив Олександр Корнік.

Отже, виборчий процес невпинно наближається до першого туру голосування, і ставки в цих президентських перегонах надзвичайно високі. Принаймні колосальні кошти, які витрачаються штабами окремих кандидатів на передвиборчу боротьбу, зокрема на телевізійну рекламу або так звані чорні технології і навіть на підкуп виборців, у зв’язку з чим тепер доводиться чути від претендентів на президентське крісло одні взаємозвинувачення, не є адекватними нинішній ситуації. А вона пов’язана найперше з війною на сході країни і загальним зубожінням населення, загнаного у безвихідь низькими зарплатами і пенсіями, непосильними комунальними тарифами і невпинно зростаючими цінами на товари повсякденного вжитку, ліки, медичні послуги тощо. А тому рекламою, антирекламою чи підкупом довіру людей тут не купиш. А от чи «продається Кривбас» на виборах, побачимо за результатами голосування, за якого саме ставленика олігархів він віддасть цього разу свій голос.
 
Володимир Стецюк

Фото автора

Теги: Кривбас Центрально-Міський вибори листівки незаконні замовники виконавцішаблоны для dle 11.2
Додати коментар