Презентація «живої історії Майдану»

Днями в Черкаському обласному художньому музеї відбулася презентація унікального проекту Українського інституту національної пам'яті «МАЙДАН від першої особи. Регіональний вимір», який вдалося зреалізувати в рамках загального проекту «Майдан: усна історія». 


Працівниці інституту Тетяна Привалко і Тетяна Ковтунович, які опікувалися даним проектом, представили дві книги з серії збірників усних спогадів про Майдан. До зазначених видань увійшли фрагменти спогадів безпосередніх учасників та очевидців протестних акцій, що відбувалися в регіонах під час Революції Гідності. Зібрані усні свідчення доповнені упорядниками також джерелами документального характеру.

Тетяна Привалко про проект «Майдан: усна історія» 

За словами Тетяни Привалко, цю колосальну роботу вдалося здійснити в ході реалізації проекту, який було розпочато в регіонах навесні 2015 року, завдяки потужній команді науковців, аспірантів, журналістів і студентів. У регіональних групах, які працювали в усіх обласних центрах України, а також у містах необласного рівня – Дрогобичі, Кривому Розі, Умані, Бердичеві, Смілій, Теребовлі, було задіяно понад сто учасників. Ними записано й опрацьовано 415 інтерв’ю, зокрема й спогади переселенців з Криму та Донбасу, які записувалися безпосередньо в Києві. До виданих збірників увійшли лише фрагменти з 250-ти записаних інтерв’ю, інші будуть викладені на сайті Українського інституту національної пам'яті.


У презентації виданих збірників усної історії Майдану власне й взяли участь координатори регіональних груп з Черкащини, Кропивниччини, учасники подій на Майдані з Тального, Смілої, Кривого Рогу, Умані, а також студенти історичного факультету з Черкаського національного університету.

 
Своїми спогадами та роздумами про Майдан, особливості протестних акцій в регіонах, а також надзвичайне значення збереження історичної пам’яті про ці події поділилися завідувач кафедри історії Черкаського національного університету, доктор історичних наук, професор Віталій Масненко, доцент кафедри історії Уманського педуніверситету, кандидат історичних наук Ольга Скус, директор Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура» Владислав Чабанюк, директор Черкаського обласного художнього музею, кандидат мистецтвознавства Ольга Гладун, екс голова Черкаської обласної ради, письменниця Валентина Коваленко, історик з Кропивницького Микола Гречуха, журналіст з Кривого Рогу Володимир Стецюк, активний учасник Майдану зі Смілої Віктор Пересунько, організаторка та учасниця першого і напевно єдиного в Україні Уманського учнівського майдану, а нині студентка Інна Зозуля.

Говорить Віталій Масненко
Розповідає Ольга Скус
Про свій шкільний майдан згадує Інна Зозуля

Варто зазначити, що в рамках проекту «Майдан: усна історія» було здійснено три випуски: «45 історій Революції Гідності» (2015); «Мистецтво на барикадах» (2016) та «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» – частина перша (2017) і частина друга (2018). У частині першій  (розділ «Дніпропетровська область») представлено зокрема спогади п’ятьох криворіжців – колишнього дисидента Йосипа Креміня, священика, капелана отця Юрія Ільківа, економіста Тетяни Візниці, голови житлово-будівельного кооперативу Анжеліки Верхогляд і журналіста Володимира Стецюка.  Координувала діяльність робочої групи, яка проводила опитування по Кривому Рогу, викладач Криворізького національного університету, доктор філософських наук, професор Тетяна Цимбал.

Про події в Тальному розповідає Владислав Чабанюк 
Ольга Гладун пригадує, як усім містом доводилось рятувати Черкаський художній музей
Письменниця Валентина Коваленко про найнапруженіші дні Майдану в Черкасах
 
На думку науковців, записані по гарячих слідах усні свідчення майданівців, це спроба зберегти живі емоції, враження, переживання, а також страхи та сумніви безпосередніх учасників подій, які увійдуть до загальнонаціонального наративу Революції Гідності. Власне, це і є жива історія Майдану, яка стане важливим джерелом для дослідників, прискіпливого аналізу та осмислення в суспільстві й безцінним історичним документом для нащадків.

 Віктор Пересунько
Вони говорили про Майдан з відстані п’яти років

«З відстані п’яти років можу сказати, що Майдан – це не лише революція, не лише процес, а якщо хочете, й подія з майбутнього, – зазначив під час виступу на презентації майданівець зі Смілої Віктор Пересунько. – Ми мусимо розуміти, що потенціал, необхідний для творення нової України, вже є, він був виявлений саме на Майдані. І це є гарантією того, що ця нова Україна обов’язково відбудеться». І з цими знаменними словами майданівця важко не погодитись.

Володимир Стецюк

Фото автора

Теги: Черкаси художніймузей презентація Майдан спогади регіональнийвимір живаісторіяшаблоны для dle 11.2
Додати коментар