"Криворізька зірка Колачевських"

У Криворізькому історико-краєзнавчому музеї пройшла презентація книги Олександра Мельника та Ірини Стеблини «Криворізька зірка Колачевських».

 
Узагальнивши вже відому інформацію і залучивши чимало нових історичних джерел, автори книги розповідають про визначного криворізького рудопромисловця і благодійника Сергія Колачевського (1849 - 1911) та його родину. Основну увагу історики акцентують на благодійництві С.М. Колачевського та його дружини Є.В. Колачевської.

В експозиції портрети Сергія та Євгенії Колачевських роботи
криворізьких художників Віктора Тополя та Сергія Юрченка 


Численні шанувальники історії краю почули чимало цікавого про унікальне подружжя в історії промислового Кривбасу. Автори розповіли присутнім надзвичайно повчальну історію успішного підприємництва доктора медицини Сергія Колачевського, який став одним із найбільш успішних рудопромисловців на початковому етапі гірничих розробок у Криворізькому басейні.

Олександр Мельник представляє книгу «Криворізька зірка Колачевських»

Неабиякий інтерес викликала інформація про соціально орієнтовані заходи, впроваджувані на руднику Колачевського, благодійницьку діяльність родини рудопромисловця, зокрема про його заповіт, згідно з яким майже весь спадок, який оцінювався у 30 млн. рублів, мав бути використаний на благодійницькі цілі, зокрема 1 млн. рублів мали роздати робітникам рудника. Значна частина коштів повинна була піти на створення сільськогосподарської школи, гірничого училища, благодійних притулків тощо.

Лауреат національної премії ім. Тараса Шевченка письменник 
Григорій Гусейнов і криворізький археолог Юрій Лук’янченко

За словами Олександра Мельника, зазначені в заповіті Сергія Колачевського кошти майже втричі перевищували внесок Альфреда Нобеля на заснування фонду знаменитої Нобелівської премії. На жаль, тривала судова тяганина з приводу заповіту, ініційована родичами Колачевських, і подальший хаос, який виник після більшовицького жовтневого перевороту, завадили остаточному виконанню останньої волі Сергія Колачевського.

Краєзнавець Людмила Похитун


Учасники презентації змогли також переглянути відеофільм про діяльність Сергія Колачевського та ознайомитись із тематичною експозицією, підготовленою з нагоди 125-річчя рудника Колачевського, до якої ввійшли фото, книги, речі, що належали знатній родині, та матеріали з розкопок, які проводились на території рудника та маєтку рудопромисловця.

  Ірина Стеблина знайомить слухачів з матеріалами тематичної експозиції

Фрагменти посуду, зокрема металевого посуду з клеймом знаменитої
фірми Карла Фаберже, знайдені на території маєтку

 Рейка з пекарні та фрагмент гірлянди з плафону
 Предмети побуту
Інструменти
 
На жаль, багатий палац у маєтку Колачевських було зруйновано в перші роки встановлення радянської влади на Криворіжжі. Зруйноване дворянське гніздо заможної родини стало сумним підтвердженням вислову Сергія Колачевського, який, за спогадами сучасників, часто повторював: «Усе боїться часу, а час боїться доброти». За твердженням авторів книги, саме це й було, очевидно, життєвим кредо Сергія та Євгенії Колачевських, які не шкодували доброти для оточуючих, щоденно доводячи це своїми справами.

Палац Колачевських

Родина Колачевських біля палацу


Такого прояву альтруїзму та філантропії з боку представників заможного підприємницького класу вітчизняна історія поки що не знала. І з огляду на хижацьку поведінку нинішніх скоробагатьків, навряд чи буде знати.

Володимир Стецюк

Фото автора

Теги: КривийРіг музей презентація книга Мельник Стеблина Колачевський

   шаблоны для dle 11.2
Гость Matthewwhole
Зацените какой интересный сайт тут ----- рулонный газон от производителя

  • Подобається
  • 0
Гость Antoniobet
https://tinkoff-kabinet.info/manimen-lichnyy-kabinet/ ----- Вот ссылка на тот сайт что вы просили ----- как купить биткоин на гидре ----- Привет как дела всем ----- как восстановить приложение

  • Подобається
  • 0
Додати коментар