У Кривому Розі презентували книгу «Унікальні люди Придніпров’я»

Серед героїв незвичайої книги, яка вже встигла стати резонансною, – 12 криворіжців. Саме вони й отримали перші на Криворіжжі примірники цього без сумніву надзвичайно цікавого і неординарного видання, яке поки-що є бібліографічною рідкістю.  

У центральній міській бібліотеці відбулася презентація книги Бориса Ковтонюка «Унікальні люди Придніпров’я».  


У незвичайному виданні представлено 63 ілюстрованих нариси про супернеординарних сучасників. «Кожен герой книги відповідає високій вимозі – перший, єдиний, кращий в області або унікальний», – зазначив Борис Ковтонюк, представляючи видання криворіжцям. За словами автора, чимало героїв його книги досягли всеукраїнського, європейського і навіть світового рівня у якійсь окремій галузі або справі. Нариси тематично об'єднані за розділами: «Колекціонери», «Від колекції – до музею», «Майстри», «Диво-садиби», «Екстремали», «Окрилені Музою», «Особистостям немає ліку». До останнього розділу включено нариси про тих унікальних особистостей, які не потрапили в попередні, але, на думку автора, про них варто було розповісти.

  Борис Ковтонюк 

Серед представлених у книзі унікальних людей, що подолали всепланетарний рівень, мандрівник-одинак з Дніпра Сергій Гордієнко, який досліджує техніку і психологію виживання цивілізації та міграційні процеси, а також одиночне виживання в екстремальних умовах. На рахунку мандрівника 160 тисяч кілометрів, пройдених виключно пішки або на лижах і каяку, але без застосування будь-яких авто-технічних засобів.
 
Найбільше в світі часу провів у полярних експедиціях криворіжець Микола Маковій, який 15 разів побував у Антарктиді та Арктиці. Відомий також багатьма рекордами криворізький каскадер Віталій Бондар  – засновник єдиної в Україні групи авто-мото-родео «Торнадо». З нагоди 50-річчя з дня завершення Другої світової війни здійснив супер-марафон у 2025 кілометрів, проїхавши з Києва до штаб-квартири Книги рекордів Гіннеса в Лондоні, стоячи на мотоциклі, не торкаючись керма руками і тримаючи український державний прапор. 

Вручення книги одному з її героїв – криворізькому 
каскадеру-рекордсмену Віталію Бондарю

Загалом героями книги «Унікальні люди Придніпров’я» стали 12 криворіжців. Окрім двох уже згаданих – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка письменник Григорій Гусейнов, головний режисер унікального театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху» Олександр Бєльський та його незмінний директор Антоніна Бєльська. У цьому ж товаристві митців – відомі криворізькі художники Леонід Давиденко, який розробив власний метод написання картин у стилі національної вишивки гладдю, та Микола Рябоконь, який став героєм розділу «Диво-садиби» як рятівник і господар старовнинної будівлі, перетвореної ним на своєрідну творчу резиденцію, відому як Дім художника.

Один з героїв книги – художник Леонід Давиденко

Вручення книги одному з її героїв – криворізькому художнику Миколі Рябоконю 

До компанії унікальних людей також потрапили: криворізький коваль Микола Терещенко, який чи не єдиний в Україні займається відродженням технології виготовлення скіфсько-козацької зброї; розробник проектів багатьох значків та емблем, володар унікальної колекції значків Віктор Андріанов; творці домашніх музеїв Микола Бабенко та Олександр Хорольський і власник знатної колекції велосипедів Борис Радченко.

Один з героїв книги – криворізький коваль Микола Терещенко

Вручення книги одному з її героїв – засновнику домашнього музею Миколі Бабенку 

Окремо слід сказати про ще одну унікальну людину, досвід якої заслуговує на особливу шану. Криворіжець Костянтин Сабакар, який також став одним з героїв книги, робив, здавалося б, звичну справу – садив дерева. Однак робив це не за службовими обов’язками, не з примусу чи власної користі. Ставши пенсіонером, протягом 15-ти років власноруч озеленив великий пустир на околиці мікрорайону Зарічний, висадивши понад 1,5 тисячі дерев і самотужки доглядаючи за зеленими насадженнями. При цьому чоловік не купував саджанці, а вишукував і викопував їх по навколишніх посадках. На жаль, ентузіаст не дожив до виходу цієї книги в світ, але найкращою пам’яттю про нього буде не стільки написане про його справу, як сам зелений гай, що шумітиме роками і десятиліттями на місці колишнього пустиря.

Один з героїв книги – криворізький садівник Костянтин Сабакар

Власне, й сама книга «Унікальні люди Придніпров’я» виникла виключно завдяки ентузіазму двох захоплених і закоханих в історію рідного краю людей – журналіста, члена НСЖУ, голови правління ДОГО «Краєзнавче товариство «Ріднокрай» Бориса Ковтонюка та його дружини Людмили, яка опікується сайтом даної організації.


Зусиллями незвичайного творчого подружжя було підготовлено не лише згадану вище книгу, яка побачила світ завдяки підтримці Дніпропетровської обласної ради, а й здійснено чимало інших цікавих проектів. Зокрема у 2009-2010 роках ними було організовано й проведено першу в Україні комплексну (авто-вело-водо-пішохідну) експедицію «Запасний шлях «із варягів у греки», або Таємними дорогами запорозьких козаків», яка пройшла степовими річками та їхніми берегами від Дніпропетровська до Азовського моря. У 2011-2013 роках ними було також проведено одночасно дві комплексні експедиції: «Козацький зимівник» (у межах Дніпропетровської області) та міжрегіональну – «Дорогами Нестора Махна», яку було присвячено 125-річчю від дня народження ватажка наймасовішого на планеті повстанського селянського руху ХХ століття.


За матеріалами краєзнавчих досліджень, зокрема проведених під час зазначених експедицій, Борисом Ковтонюком було написано книгу нарисів «Таємні дороги запорожців» та підготовлено ним у співавторстві з дружиною біографічний довідник «Нестор Махно».


Вказані видання нещодавно побачили світ, тож були також представлені читачам на презентації, в якій окрім краєзнавців, викладачів, бібліотечних працівників і журналістів також взяли участь і місцеві герої книги «Унікальні люди Придніпров’я» і в урочистій обстановці отримали її з автографами.


З моменту виходу в світ неординарне видання про унікальних людей Придніпров’я вже встигло набути неабиякого резонансу як в області, так і за її межами. Однак наклад видання досить обмежений. Книга вийшла друком у ТОВ «Баланс-Клуб» у сувенірно-подарунковому варіанті накладом всього 370 примірників. За словами автора книги Бориса Ковтонюка, наразі постало питання про видання книги масовим накладом, оскільки подібного не було ні в області, ні в Україні. Для того, щоб книга могла потрапити у навчальні заклади, комунальні та приватні бібліотеки, вивчається можливість виготовлення додаткового накладу навіть за рахунок добровільних внесків.
 
Володимир Стецюк

Фото автора

Теги: Придніпров’я КривийРіг Ковтонюк книга люди унікальні презентаціяшаблоны для dle 11.2
Додати коментар