Дивні справи твої, українська незборима корупціє!

Український парламент має відмінити е-декларування громадськими активістами. Про це заявив у понеділок після погоджувальної ради спікер Верховної Ради Андрій Парубій. 

У 2018 році громадські активісти мали подавати перші електронні декларації.  Однак цю норму, введену після внесення у березні 2017 року Верховною Радою змін до 3акону «Про запобігання корупції», можуть відмінити. Принаймні на необхідність прийняття такого рішення вказали як вітчизняні громадські експертні кола та антикорупційні органи, так і впливові інституції Євросоюзу, зокрема Венеціанська комісія. Заговорили про це й керівники держави, які ще донедавна мали з цього приводу дещо іншу думку.

Тож чи ухвалить український парламент зазначене рішення?

Фото: humanrights.org.ua

Як відомо, у понеділок, 2 квітня, розгляд проекту закону, що звільняє громадських активістів та іноземних членів наглядових рад від електронного декларування, Антикорупційним комітетом Верховної Ради просто було зірвано. Як повідомив журналістам народний депутат Сергій Лещенко, для відкриття засідання і прийняття рішення комітету елементарно не вистачило кворуму. Показово, що на засідання не з’явилися саме представники правлячої коаліції.

Планувалося, що після Антикорупційного комітету даний законопроект мав бути винесений на розгляд Верховної Ради у вівторок, 3 квітня. Як повідомив журналістам голова Верховної Ради Андрій Парубій, комітет все ж таки матиме змогу розглянути законопроект у перерві між 12.00 - 12.30. «Я скористаюсь своїми повноваженнями, щоб наполягти на зібранні комітету у достатній кількості для прийняття рішення», – зазначив він. За його словами, незалежно від того, яким буде висновок комітету – позитивний чи негативний – він у будь-якому разі дозволить поставити питання на розгляд у Верховній Раді й рішення вже прийматимуть усі народні депутати.

Слід нагадати, що в липні минулого року Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроекти №6674 (щодо змін до закону про громадські об’єднання) та №6675 (щодо змін до Податкового кодексу), у яких передбачалося впровадження звітності для неприбуткових організацій, зокрема тих, що отримують міжнародну грошову допомогу, й відповідальності за помилки у таких звітах. Активісти громадських організацій, зокрема правозахисних, назвали норми запропонованих законопроектів дискримінаційними.

Розкритикували зазначені законопроекти й міжнародні експерти. Відповідний висновок щодо них 16 березня цього року надала й Венеціанська комісія спільно з БДІПЛ ОБСЄ. Ці поважні організації наголосили на тому, що вимогу про електронне декларування надзвичайно важливо скасувати для  антикорупційних активістів до 1 квітня 2018 року. Дану оцінку й пропозицію підтримали також у G7. Однак 22 березня під час засідання Верховної Ради України народні депутати не проголосували за включення даного питання до порядку денного – з-за низької явки не вистачило голосів.

Пізніше Президент України Петро Порошенко зустрічався з громадськими активістами й обговорював внесені зміни до закону про е-декларування і згодом таки запропонував скасувати їх для антикорупціонерів. Тож на скільки щирим є це бажання глави держави та його фракції в парламенті, й має показати найближче пленарне засідання.

Коментуючи події, пов’язані з електронним декларуванням, чимало експертів схильні вважати, що намагання впровадити е-декларації й для громадських активістів, перш за все, антикорупційних організацій, є нічим іншим, як елементарною помстою корупціонерів у владі, адже з таким «подарунком» від борців з корупцією вони почуваються наразі досить некомфортно. Тож закликаючи слідувати принципу рівності усіх перед законом, вони й домагаються звітності щодо статків і від своїх опонентів. Приміром, представник президентської фракції БПП Іван Винник з цього приводу зазначив, що рано чи пізно суспільство все одно «виставить усіх у рівні рамки».

Разом з тим українські можновладці та провладна більшість у парламенті не можуть не враховувати й позицію західних партнерів щодо е-декларування доходів громадськими активістами, адже тривала пауза з виділенням чергового траншу кредиту МВФ є для них досить переконливим аргументом. А тому е-декларування для представників громадських об’єднань, скоріш за все, відмінять. Інше питання – коли? Враховуючи непереборне бажання корумпованого істеблішменту змусити палких антикорупціонерів бодай один раз задекларувати свої доходи, щоби суспільство побачило, що й у них, мовляв, рильця в пушку, остаточне прийняття рішення щодо відміни такого декларування можуть дещо відтермінувати. Принаймні до того моменту, коли е-декларації за 2017 рік громадські активісти все ж таки будуть змушені подати.

Хоча, на думку екс генерального прокурора Святослава Піскуна, яку він висловив нещодавно в ефірі 112-го телеканалу, е-декларування особливо боятися нічого. Принаймні для 2-мільйонної армії чиновників воно є, за його словами, нічим іншим, як чудовим засобом легалізації статків, навіть якщо вони отримані незаконним шляхом, адже ретельно перевіряти їхні декларації, судячи з усього, поки що ніхто не збирається. Відтак жодної копійки до державного бюджету за все нажите «непосильною» працею жоден з них при цьому не заплатить. Хіба що доведеться повисіти на гачку до президентських виборів, і якщо хтось не виконає поставленого завдання, можливо, доведеться поплатитися посадою або й статками.

Досить показовий приклад у цьому відношенні наводить news.liga.net. Цитуючи відповідь антикорупційного органу на інформаційний запит, видання повідомляє, що НАБУ та САП нібито розслідується справа про неправдиве декларування та збагачення нинішнього генерального прокурора Юрія Луценка. На скільки є правдивою дана інформація, остаточний висновок може зробити лише суд, однак той факт, що генпрокурор тепер домагається звільнення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, повідомивши про відкриття проти нього кримінального провадження, багато про що говорить.

Отакі дивні справи твої, українська незборима корупціє!

Володимир Стецюк

Теги: корупція е-декларування активісти єврокомісія парламент комітет скасування шаблоны для dle 11.2
Brusanweith
Люди кто хочет играть в современные игры на высоких настройках с динамичными теняими даже на самых слабых ПК или ноутах. Без лагов и фризов (Но нужен более менее нормальный интернет). Читайте статья по настройке компа здесь. Видео по установке и настройке смотрите тут. Играю уже пол года на ведре 2005 г. Буду рад кому помог разорить буржуев игровой индустрии!!!

  • Подобається
  • 0
Додати коментар