Майдан: історія та сьогодення

У День Гідності та Свободи в колонній залі КМДА відбулася презентація чергового випуску збірника «Майдан від першої особи», випущеного Українським інститутом національної пам’яті 


21 листопада у День Гідності та Свободи Хрещатик і Майдан Незалежності традиційно були під підсиленою охороною. Автоматники національної гвардії та національної поліції стояли ледве не в кожному провулку і біля кожного будинку. Сам Майдан Незалежності був старанно заґратований в стилі імпровізованої «йолки» – так, щоби на ньому не могли з’явитися мітингувальники.

І все ж мітингувальники того дня на Майдані таки з‘явилися. І навіть намагалися поставити намети й запалити шини на ознаменування 13-ї річниці від дня початку Помаранчевої  революції та четвертої річниці – від дня початку Євромайдану. Однак близько 50 поліцейських витіснили мітингувальників, забравши у них шини і прибравши кілька встановлених наметів. Учасники припиненого мітингу заявили про свій намір зібратися 29 листопада – на річницю розгону Євромайдану, що став початком Революції Гідності.

Цього дня в Колонній залі КМДА відбулася ще одна знакова подія – Український інститут національної пам’яті презентував збірник матеріалів «Майдан від першої особи. Регіональний вимір», в якому подано фрагменти спогадів учасників та очевидців протестних акцій, що відбувалися в регіонах під час Революції Гідності. Як зазначається в анотації до цього видання, численні інтерв’ю було зібрано регіональними робочими групами у рамках проекту УІНП  «Майдан: усна історія». Метою видання є спроба реконструкції подій місцевих майданів, включення спогадів про них до загальнонаціонального наративу Революції Гідності. Збірник є продовженням серії видань «Майдан від першої особи», здійснених УІНП у рамках проекту «Майдан: усна історія». Перші два випуски – «45 історій Революції Гідності» та «Мистецтво на барикадах» – вийшли в світ відповідно у 2015-му та 2016-му роках.

Наразі було презентовано першу частину третього випуску, до якої ввійшли спогади про буремні події, які відбувалися в період Всеукраїнського майдану в Автономній Республіці Крим та одинадцяти областях, у тім числі в Донецькій і Луганській.

У першій частині збірника представлено також спогади учасників Майдану з Дніпропетровської області, зокрема з Кривого Рогу. У розділі, присвяченому подіям на Придніпров’ї і безпосередньо в Кривбасі, подано спогади криворіжців Йосипа Креміня, отця Юрія Ільківа, Анжеліки Верхогляд, Тетяни Візниці та журналіста Володимира Стецюка. На жаль, свідчень ключових учасників криворізького Майдану, які були фактично головною рушійною силою протестного руху в Кривбасі, у даному розділі чомусь немає.

Виступаючи на презентації збірника в КМДА, координатор збору усних свідчень у місті Кривому Розі – доктор філософських наук, професор кафедри філософії і соціальних наук Криворізького національного університету Тетяна Цимбал зазначила, що з величезного масиву записаної інформації до збірника ввійшло лише декілька інтерв’ю, тож відбирати їх було дуже важко. «Ми намагалися відбирати свідчення досить різних людей, щоби показати, що Майдан був різним», – пояснила Тетяна Цимбал позицію тих, хто готував даний розділ.

За словами координатора збору усних свідчень, далеко не всі учасники місцевого Майдану погоджувалися давати інтерв’ю, адже до 2015 року, коли проводили опитування на місцях, хтось вже встиг розчаруватися, а хтось вважав, що цього не варто робити, очікуючи якихось небажаних наслідків для себе.

«Особливо це стосується опонентів Майдану, – наголосила Тетяна Цимбал під час свого виступу в КМДА. – Я особисто знала студентів, які очолювали так звані «Молодіжні регіони» і брали активну участь у антимайданівському русі, однак давати будь-які свідчення стосовно цих подій жоден з них не наважився, побоюючись можливих покарань. Як бачимо, покарань за протиправні дії проти протестувальників до цього часу ніхто не поніс, але жодного записаного інтерв’ю з антимайданівцями ми, на жаль, також не маємо».

За словами координатора регіональних записів проекту «Майдан: усна історія» Тетяни Привалко, яка є відповідальним редактором третього випуску збірника «Майдан від першої особи. Регіональний вимір», його презентацію планується провести і в регіонах, зокрема в Кривому Розі.

Володимир Стецюк
 
Теги: Київ КМДА УІНП Майдан збірник презентація Привалко Цимбалшаблоны для dle 11.2
Jamesham
Мы снова двигаемся вперед, к звездам ----- УБРИР личный кабинет ----- мы просто оставили это здесь ----- Пенсионный фонд линчый кабинет вход

  • Подобається
  • 0
LouieDen
Мы тоже так думаем ----- дренаж глубинный цена

  • Подобається
  • 0
Додати коментар